Genetikai vizsgálattal kiszűrhető, hogy kiknél alakul ki a gyakran agyvérzéshez vezető szívritmuszavar, illetve a prosztatarák.
Az emberi DNS-sor két variánsa növeli a leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció kialakulásának a kockázatát - közölte egy izlandi társaság.
A deCODE cég kutatóinak bejelentése szerint az egyik variáns 70, a másik 40 százalékkal növeli a pitvarfibrilláció kockázatát, és ez az arány még magasabb, ha a két génvariáns egyszerre van jelen a szervezetben.
A kutatók remélik, hogy a felfedezéseket alapul véve kifejleszthető egy vizsgálat, amely hatékonyan és időben kiszűri azokat, akiknek kezelésre van szükségük.
Az időskorúak öt százalékának van pitvarfibrillációja, amely során a pitvaroknak megszűnik a ritmusos összehúzódása, ehelyett a szív szabálytalan és gyors működést végez, ez pedig növeli annak a kockázatát, hogy egy vérrög az agyba kerül, és agyi infarktust okoz.
Az izlandi társaság munkatársai egy másik kutatás során két olyan génvariánst találtak, amely a prosztatadaganat kialakulásának esélyét növelik, ezek közül az egyik ugyanakkor gátolja a 2-es típusú cukorbetegség kifejlődését.