Harminc százalék különbség

Egy amerikai munkacsoport összegyűjtötte tíz, vezető orvostudományi folyóirat 1993-, 1998- és 2003-ban megjelent közleményeit, melyek az emlőrák kezelésével foglalkoztak. Összesen 140, olyan dolgozatot értékeltek, melyek az emlőrák terápiájára javasolt, új kezelési módok hatékonyságát tényleges klinikai vizsgálatok végzésével tanulmányozták. A téma napjaink egyik sláger-kérdése, mert már több, korábbi elemzés is azt találta, hogy különböző szívgyógyszerek, pszichiátriai kezelések és onkológiai készítmények klinikai-farmakológiai vizsgálatában a gyógyszeripar közvetlen részvétele esetén a terápiás eredmények kedvezőbbek voltak.

Jeffrey Peppercorn (UNC-Chapel Hill School of Medicine,USA) és munkatársai a 140 cikkből kigyűjtötték azokat az adatokat, hogy a vizsgált gyógyszeres beavatkozás eredményességét a készítményt gyártó cég közvetlen támogatásával tanulmányozták-e, vagy a kutatás költségeit más forrásból - például állami pénzből - biztosították. Az emlőrák terápiájára vonatkozó cikkek gyógyszeripari finanszírozás esetén 84 százalékban számoltak be sikeres kezelésről, azon vizsgálatokban, ahol nem a gyártó cég végeztette a vizsgálatot, kedvező eredmények csak 54 százalékban születtek.

A vizsgálók igen mértéktartóan értékelik az eredményt. "Csak azért, mert a gyógyszert hatásosnak találták, nem kell arra gondolni, hogy az adatokat kozmetikázták" - nyilatkozta Dr. Peppercorn. A jelenségre sok magyarázat lehet, többek között az, hogy a gyógyszeripar a negatív eredményeket nem szívesen közli. A jelenséggel azért kell foglalkozni, állapítják meg a kutatók, mert az Egyesült Államokban két éve már a klinikai gyógyszervizsgálatok költségeinek 70 százalékát a gyógyszergyárak fizették és az elmúlt évben 15.5 milliárd dollárt fordítottak erre a célra.

A klinikai farmakológiai vizsgálatok nemzetközi nyilvántartása ma már minden gyógyszertanulmány létezését rögzíti és ezért könnyebb lesz követni, hogy valamelyik cég a neki kedvezőtlen adatokat is nyilvánosságra hozza-e, vagy eltemeti a dokumentációt a titkosított irattárban. Dr. Peppercorn a mai folyóiratok követelményeinek megfelelően pontosan megadja azt is, hogy a Merck cég tanácsadója és a Genentech számára is dolgozott.

Azt világosan látni kell, hogy a gyógyszeripar anyagi segítsége nélkül farmakológiai kutatás nem létezne és számos, a gyógyításban sikeres szer gyógyszergyári támogatás hiányában nem kerülhetett volna a patikákba. A munkacsoport vezetője példaként említi az agresszív emlőrák bizonyos formáiban hatásos Herceptint, aminek kifejlesztését gyártójának, a Genentech-nek köszönhetjük. Más, hasonló példa is akad: a GlaxoSmithKline, amelyik hasonló indikációs területű gyógyszerének, az FDA engedélyezésre váró Tykerb-nek állatkisérleteire és humán vizsgálatára már eddig is igen sokat költött.

(Forrás: Cancer, online edition, Februar 28, 2007)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható. Északkeleten, északon néhol gyenge csapadék előfordulhat. A légmozgás mérséklődik, gyengül. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra