A halállal fenyegető bőrrák elleni védekezéshez visz közelebb az a nemzetközi jelentőségű felfedezés, amelyről a napokban számoltak be a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének munkatársai egy, a témával foglalkozó firenzei konferencián. Falus András intézetigazgató professzor az InfoRádiónak elmondta: a hisztamin molekulával kapcsolatos kutatások célja, hogy megerősítsék a bőrrákkal küzdő beteg immunrendszerét, és a szervezet maga győzze le a betegséget.
A Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója kiemelte, hogy a ráksejt által termelt hisztamin a daganat osztódását is serkenti, valamint nem engedi az immunrendszert védekezni.
A kutatások során meg kell ismerni a sejteken a behatolási kapukat, vagyis a receptorokat, amelyeken keresztül a hisztamin hat - fejtette ki Falus András.
Hozzátette: ily módon meg lehet erősíteni azt a behatolási jelet, amelynél a sejtosztódás csökken és az immunválasz erősödik.
Az intézetigazgató elmondta: a tumorvédőoltás lényege, hogy az immunrendszer érzékenyíteni kell a daganat ellen.
Ha azok a sejtek, amelyek részt vesznek a daganat elleni immunreakcióban, receptoraikon keresztül elmozdíthatók a tumor felismerése felé, akkor a megfelelő gyógyszerrel az immunrendszer újjáéled, és kialakulhat a védekezés - hangsúlyozta Falus András.