Borsod-Abaúj-Zemplén megyében sikeres volt az a mellrákszűrési kampány, amely még 2006 év végén kezdődött az Egészség Évtizedének Népegészségügyi Programja keretében; utóhatása pedig még ebben az évben is jól érzékelhető, hiszen igen sokan részt vesznek a megelőző szűrővizsgálatokon - tájékoztatta az MTI-t Bánhegyi Krisztina, az akció szervezője.
Emlékeztetett rá: Magyarországon az emlőrák az egyik leggyakoribb halálok a nők körében. A mellrák az esetek túlnyomó többségében tünet- és panaszmentesen alakul ki, ezért a rendszeres kontroll jelentősége felbecsülhetetlen. Ez különösen fontos hátrányos gazdasági és szociális mutatókkal rendelkező területek esetén.
A részletekkel kapcsolatban közölte: kétévente, országszerte minden 45 és 65 év közötti nő meghívót kap a mammográfiás szűrővizsgálatra. Tavaly november 23-a és december 13-a között több mint 2500 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei nő kapott ilyen meghívót. A program célja a rendszeres vizsgálatra való ösztönzés volt, különös figyelmet fordítottak az első szűrésen megjelenő hölgyekre. A szűrésen részt vevők mintegy 30 százaléka - 224 fő - jelent meg első alkalommal.
A kampány felhívta az asszonyok figyelmét egészségük megőrzésére, ugyanis a utóhatásaként értékelhető, hogy több szűrőállomáson 2007. januárjában 60-70 százalékra ugrott a megjelenési arány, amely kiemelkedő eredménynek számít.
Bánhegyi Krisztina emlékeztetett arra, hogy a 2004-2005-ös évek 40 százaléknyi megjelenési arányát két behívási körrel érték el, azaz a szűrésen első meghívásra meg nem jelenő asszonyok kaptak még egy meghívólevelet a két éves behívási ciklus alatt. Ezzel szemben 2006 novemberében-decemberében és 2007 januárjában a szűrésen meg nem jelentek második megszólítására még nem is volt lehetőség.
Az eredmény mindenképpen előrelépést jelent - fűzte hozzá. Példaként említette, hogy a Diósgyőri Kórházban ez év elején a megkeresett miskolci asszonyok 66 százaléka vett részt a mammográfiás szűrésen, ami rendkívül jó eredménynek számít. Ez a szokásos megjelenési arány több mint kétszerese. Hasonlóképp alakult a részvétel a borsodi megyeszékhely Semmelweis Kórházának illetékességi területén, ahol a nők 71 százaléka megjelent a vizsgálaton.
A nagyobb látogatottság elérése érdekében a lakossági hirdetések, és reklámok mellett bevonták a munkába a háziorvosokat, körzeti ápolókat is. A programban csaknem 50 háziorvosi körzet vett részt.
Bánhegyi Krisztina véleménye szerint a "kezdeményezés sikere az összefogásban és a hatékony kommunikációban rejlik. Ne feledjük a daganat korai felismerése nemcsak esélyt jelent a gyógyulásra, hanem esélyt az életre is!" - fűzte hozzá.
2007-05-11 09:50
Forrás: MTI-Panoráma