A kemoterápia során sejtmérgeket , úgynevezett citosztatikumokat juttatnak a szervezetbe. Ezek elsősorban a gyorsan szaporodó sejteket támadják meg, mint amilyen a ráksejtek is. A kezelések következtében viszont más területek is a pusztító hatás alá eshetnek, a legtöbb mellékhatást ez okozza.
A lehetséges panaszok pontos meghatározásában dr. Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központ igazgatója és dr. Hécz Réka, az Onkológiai Központ rezidense nyújtott segítséget.
Allergia és emésztőrendszeri panaszok
A legkorábban az allergiás reakciók megjelenésére lehet számítani, melyek akár a kemoterápiás szer beadását követően azonnal jelentkezhetnek. Ilyen tünet lehet az orrfolyás, viszkető bőr, bőrkiütés (csalánkiütés), kipirulás, könnyező, viszkető szemek, bizsergő érzés, mellkasi szorító érzés, nehézlégzés, zihálás vagy akár súlyos akut túlérzékenységi reakció, az úgynevezett anaphylaxiás shock .
El kell különítenünk az akut hányást, amely a kemoterápia után 1-2 órával jelentkezik, valamint az elhúzódó hányást, amely a kezelést követő napra vagy napokra jellemző. Emellett külön figyelmet érdemel az úgynevezett anticipátoros hányás, amikor nem a kemoterápia, hanem maga a hányástól való félelem idéz elő hányást, és már a kezelés előtt bekövetkezik.
További emésztőrendszeri tünetként jelentkezhet hasmenés, székrekedés, valamint bizonyos ételek ízének megváltozása, csökkent ízérzékelés, száj- és torokszárazság, az étkezési szokások megváltozása, étvágytalanság is.
Két hét után elindul a hajhullás
A szájnyálkahártya fekélyek megjelenésére a kezelést követő 7-10. napon kell számítani. A szőrzet elvesztése és hajhullás jellemzően a 14. napon jelentkezik, majd az utolsó kezelést követő 4. héten indul meg a növekedése.
Hosszabb távú kemoterápiát követően fordulhat elő különböző súlyosságú kéz-láb szindróma. Ez a tenyereket és a talpakat érintő, enyhébb esetben a bőr kipirosodásával, bőrszárazsággal, hámlással járó kórkép, súlyosabb formában viszont fájdalmat, duzzanatot, a bőr berepedését vagy akár a végtagok fekélyét is eredményezheti.
Egyes kemoterápiás kezelések jellegzetes kiütéseket okoznak, amik általában a kezelési ciklusok előrehaladtával súlyosbodnak, majd hosszabb távon mérséklődnek.
Gyengeség és fáradtság
A betegeknél gyakran alakul ki vérszegénység következtében gyengeség, fáradtság, fáradékonyság. A fehérvérsejtek számának csökkenése következtében fokozódik a fertőzések rizikója, míg az alacsony vérlemezkeszám vérzékenységhez vezet.
Mellékhatásként gyakran előfordulnak neuropátiás tünetek, melyek jelentkezhetnek zsibbadással, merevséggel, bizsergéssel, tűszúrásérzéssel, égető fájdalommal, csökkent vagy megváltozott tapintással, illetve fokozott érzékenységgel, jellemzően az ujjvégekben, a kezekben, a lábakban vagy esetenként csökkent izomerővel a végtagokban.
Kiemelendő a kemoterápia májra, szívre és tüdőre gyakorolt károsító hatása is.