2006 és 2013 között 12-13 százalékkal javult a rákos betegek gyógyításának eredményessége Magyarországon. Az Országos Onkológiai Intézet (OOI) felmérése szerint az elmúlt néhány évben több daganatos betegség kezelésében is komoly előrelépés történt. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója az M1-nek úgy nyilatkozott: a legjelentősebb fejlődés a hererák , a szájüregi rákok és az emlőrák esetében történt; utóbbiak 70 százaléka már teljesen meggyógyítható.
Ezzel együtt Magyarországon az összes halálozás 26 százaléka daganatos megbetegedés miatt következik be, ami megegyezik az uniós átlaggal - tette hozzá az orvosprofesszor. Azt mondta: a legeredményesebb küzdelem, ha kiiktatjuk életünkből a rákkeltő tényezőket, valamint minél gyakrabban veszünk részt szűrésen . Ez utóbbi a méhnyak-, a vastagbél- és az emlőrák esetében lehetséges. Példaként említette, hogy ha a veszélyeztetett korosztályban lévő magyar nők nem csupán 39-42 százalékra járna szűrésre, jóval eredményesebb lehetne a gyógyítás is.
Még mindig rosszak a statisztikák
Magyarországon évente az összes haláleset egynegyedéért rákos megbetegedések felelősek. Az évi 30-33 ezer áldozat a lakosságszámhoz viszonyítva nemcsak Európában, de világszinten is a legmagasabbnak számít. A leggyakoribb a tüdőrák , amely minden negyedik daganatos halálesetért felelős, ezt követi a vastagbél és a mell rákos megbetegedése. A rákos betegségek okozta halálesetek lakosságszámhoz viszonyított aránya Magyarországon 20 százalékkal magasabb, mint az Európai Unió átlaga, egyben a legmagasabb Európában és globális szinten is. Az új megbetegedések aránya hazánkban ugyanakkor kis mértékben még az uniós átlagnál is kedvezőbb. A daganatos betegségek a férfiakra jelentenek nagyobb veszélyt: hazánkban annak esélye, hogy egy férfi 75 éves korára meghal rákban 22 százalék, míg a nők esetében 12.