Budapest, 2007. április 26. (MTI) - A rákellenes küzdelem legújabb eredményeiről tartott beszámolót a héten az onkológia több vezető szakembere a Magyar Tudományos Akadémián. Az Országos Onkológiai Intézet (OOI) főigazgatója, dr. Kásler Miklós - az emlőtumor komplex terápiája címmel tartott előadásában - arról beszélt, hogy a nők esetében a mellrák a leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés. Ez a tumortípus felel a rák miatti életvesztés (évenkénti 33 ezer 500-as) esetszámából csaknem két és félezer halálesetért.
Az emlőrák okozta európai halálozási listán Magyarország a nyolcadik helyen áll. A negatív mutatók megváltozását a szűrésen való részvételi arány növekedésétől lehetne várni. Az jelenthetne komoly áttörést, ha az érintett női lakosságnak legalább 80 százaléka elmenne a rendszeres vizsgálatokra - mondta az országos intézet főigazgatója. Ehhez képest - a népességi szintű szűrés első periódusában - a részvételi arány mindössze 43 százalékos volt, de még ekkor is sikerült körülbelül 2,5 ezer diagnosztizált emlőrákost meggyógyítani.
Az emlőrák diagnosztikáját és terápiáját rendkívül összetettnek nevezi Kásler professzor. A képalkotó diagnosztikai eljárások (mammográfia, az ultrahang, a CT, MRI, PET/CT) szinte mindegyike szerepet játszik a probléma felfedezésében. A vizsgálatok - milliméteres nagyságrendig - képesek információt adni az elsődleges daganat térbeli elhelyezkedéséről, nagyságáról, a szomszédos szervekkel való viszonyáról, továbbá a helyi (regionális) illetve távoli áttétek paramétereiről.
A szövettani és molekulár patológiai vizsgálatok - a diagnózison felállításán túlmenően - jellemzést adnak a tumor biológiai tulajdonságairól, viselkedéséről, áttétképző hajlamáról, a prognosztikai tényezőkről, továbbá rávilágítanak a géneltérésekre, a receptor státuszra, azaz még a választandó terápiáról is alapvető információval szolgálnak.
A képalkotó és hisztológiai leletek birtokában lehet eldönteni, hogy a sebészi-, sugár-, kemo-, hormon- és célzott terápia lehetőségei közül melyiket válassza meg a kezelőorvos, és azokat milyen sorrendben alkalmazza. A komplex onkológiai terápiát egészítik ki a műtéti terület rekonstrukciója, illetve egyéb (testi és lelki) rehabilitációs eljárások - mondta előadásában az Onkológiai Intézet főigazgatója.
(MTI-Panoráma)