Az epehólyagrák jellemzően az epehólyag nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú, úgynevezett mirigyrák . A nők közel háromszor gyakrabban érintettek, aminek oka nem ismert, azt viszont tény, hogy nőknél gyakoribb az epekövesség is. A szócikket keresse a BEtegségek A-Z Tumoros megbetegedések alkategóriájában!
Az epehólyagrák pontos oka nem ismert. Kialakulásának kockázatát növeli a dohányzás, a zsíros ételek fogyasztása és az elhízás valamint a családi halmozódás.
Az epehólyagrák tünetei nem specifikusak, sőt nagy hasonlóságot mutatnak a köves epehólyag panaszaival. Jelentkezhet görcs, tompa hastáji fájdalom. A szúró, állandósult fájdalmak kisugározhatnak a hátba is.
Az orvosi rendelőben a diagnózis felállításakor felmerülhet az epehólyagrák gyanúja, ha a beteg egyéb okra nem visszavezethetően túl sok súlyt veszt, esetleg epeköve van. A fizikális vizsgálat során az orvos ki is tapinthatja az epehólyagrákot. Emellett az epehólyagot elsődlegesen ultrahanggal vizsgálják, de ha a daganat gyanúja felmerül, nem szabad megelégedni ezzel a módszerrel,CT-vizsgálatot is kérni kell.
Legújabb Betegség A-Z szócikkünkből még többet tudhat meg az epehólyagrák okairól, tüneteiről, diagnózisáról, kezeléséről, megelőzéséről. A szócikk elkészítéséhez segítséget nyújtott dr. Mersich Tamás, az Országos Onkológiai Intézet főorvosa, akinek ezúttal is köszönjük munkáját.