A Manchester Egyetem kutatói a közelmúltban felfedeztek egy új módot az emlőrák növekedésének kordában tartására, mely hatékonyan egészítheti ki az eddig alkalmazott kezelési módokat.
Dr. Robert Clarke munkatársaival az egyetem rákkutató részlegében az emberi eredetű emlőrákokban próbált őssejtek nyomaira bukkanni, mivel feltételezéseik szerint az őssejtek korlátlan osztódási és regenerálódási képességeik miatt segítheti a daganatok kiújulását vagy újak képződését, írja a MediPress.
A gyógyultnak nyilvánított emlőrákos nők egyharmadában évekkel később újra megjelenik a betegség, ennek hátterében valószínűleg a kezelés ellenére életben maradt néhány daganatsejt állhat. A kutatók ezen túlélő sejtek alaposabb vizsgálata során felfedezték, hogy ezek az "emlőrák őssejtek" növekedését a Notch nevű gén fokozza. Éppen ezért azon fáradoztak, hogy olyan kezelési módot találjanak, mely meggátolhatja az említett gén sejtosztódást serkentő hatását.
"Ismerünk már egy olyan gyógyszert, mely gátolhatja a Notch hatásának kifejlődését. Mivel ezt a gyógyszert már régóta használjuk az Alzheimer-kór kezelésére vélhetően rövidített engedélyeztetési eljárás is elégséges lesz ahhoz, hogy akár néhány éven belül klinikai vizsgálatok során tesztelhessük a gyógyszer emlőrákra kifejtett hatásait. Ez hatalmas előrelépés lehetne, mivel a Herceptin esetében a gén felfedezése és kezelés engedélyeztetése között több mint 15 év telt el." - magyarázta Dr. Clarke.
A kutatók egy olyan tömeg-spektrométer alapú fehérjeazonosító módszert alkalmaztak, melyből egész Angliában csak néhány darab található és alkalmas arra, hogy a sejtek felszínén található fehérjéket a sejthártyáról eltávolítsa és alkalmassá tegye azokat az aminosav-sorrendjük meghatározására.
"Munkánk során több olyan szabályozási útvonal fontosságát sikerült meghatározni, melyekről korábban nem tudtuk, hogy a daganatok elleni harc új fegyvereiként alkalmasak lehetnek a betegség minél sikeresebb gyógyításának elérésére. Reméljük, hogy a felfedezett új, sejtosztódást szabályozó jelátviteli útvonalak gátlása az eddigi kezeléssel kombinálva növelheti a gyógyulási arányt akár a közeljövőben is." - vélekedett a kutató.
STOP