Kevés olyan speciális vizsgálatot végeznek ma Magyarországon, amellyel már korai stádiumban ki lehet mutatni a daganatos elváltozásokat. Évente ötvenezer az új tumoros beteg, ám közülük csak hétezer-ötszáznál alkalmazzák a legmodernebb PET/CT-vizsgálatot.
Ahhoz, hogy a daganatos megbetegedéseket a lehető legkorábban fölfedezzék, megelőzve az áttétek kialakulását, nélkülözhetetlen a modern képalkotó eljárás, a pozitronemissziós tomográfia és a komputertomográfia kombinációja, a PET/CT.
A rendszer néhány száz sejt pillanatnyi anyagcsere-állapotának rögzítésével milliméter nagyságú daganatról is képet készít.
A géphasználat, vagyis a diagnosztika finanszírozását az Országos Egészségbiztosítási Pénztár rendeletben rögzítette, méghozzá 2012-ig emelkedő léptékben. Az idén hétezer-ötszáz vizsgálatot fizetett, jövőre már csaknem tízezret. Ez azonban nem siker, hiszen messze elmarad az ország valós igényeitől és az európai átlagtól. A Dunántúl méretű Belgiumban 26 gép jut tízmillió emberre, nálunk viszont csak hármat támogat az OEP, és van egy negyedik, amelyik most - központi támogatás híján - csak részlegesen üzemel.
Az alulfinanszírozás miatt az orvosok nem tudják kellő időben megvizsgálni a betegeket. Ráadásul az OEP nem is minden betegségtípusban engedi elvégezni a képalkotást, így sok beteg csak alapítványi pénzből juthat e modern kórismézési lehetőséghez. Pedig itt különösen igaz, hogy aki időt nyer, életet nyer. A központi betegellátást ráadásul egy számítógépes program alapján végzik, amely - amellett, hogy nem engedélyez bizonyos kezeléseket - máshová küldi gyógyításra a beteget. Kásler Miklós, az onkológiai intézet főigazgatója szerint ésszerűbb lenne, ha az orvosi team dönthetne a betegek kezeléséről.
A Belgiumban praktizáló Frühling János professzor szerint hazánkban a jelenlegi négy gép mellé, figyelembe véve a területi igényeket, legalább a "tankönyvi esetek" ellátására minimum hét készülékre lenne szükség.
Frühling professzor szerint hét gép finanszírozásával sokszorosan takarítaná meg Magyarország a súlyos és költséges kémiai és sugárkezelések árát, nem szólva arról, hogy lényegesen több beteg maradna életben.
A készülékkel végzett vizsgálat alapvetően befolyásolja a beteg sorsát; a daganat kialakulásának kockázatát, valószínű helyét is mutatja, kizárja a fölösleges kezeléseket, és lehetővé teszi a beteg állapotának folyamatos ellenőrzését. A PET/CT-vizsgálat a betegek egyharmadánál mutat eltérést a hagyományos módszerrel végzett vizsgálati eredményekhez képest.
Lehetővé teszi azt is, hogy az orvos észrevegye, ha kezelési módszert kell változtatnia egy-egy betegnél. A tüdőrák esetében is új távlatokat nyitott a készülék: távoli áttétet mutatott ki az esetek 18 százalékában, metasztázisos nyirokcsomót hat százalékukban.
A betegség fölismerésének természetesen a háziorvos a kulcsszereplője, elsőként ő találkozik a pácienssel, és meghatározza a további útját. Frühling doktor szerint szükség van az alapellátók megfelelő fölkészítésére, hogy már az első gyanús jel észlelésekor képalkotó vizsgálatra utalják betegeiket.
(2007.11.20. 10:33)
Koczka István Pál - Magyar Hírlap