Platán sori sugárzások

Egy egyszerű lépcsőházi trécselés robbantotta ki a nagykanizsai "transzformátor-ügyet". Nem sokkal húsvét előtt a Platán sor 8-as számú épületének két idős lakója arról kezdett beszélgetni a lépcsőházban, hogy egyik szomszédjuknál rákot diagnosztizáltak az orvosok. Miután ezt kitárgyalták, emlegetni kezdték azokat a szomszédjaikat, akik daganatos betegség miatt haltak meg az elmúlt években.

Maguk is meglepődtek, amikor néhány perc alatt több mint tíz egykori szomszédjuk jutott eszükbe. Mindegyikükkel a rák végzett. Néhány nappal később az egyik idős hölgy említést tett a ház közös képviselőjének erről a különös beszélgetésről, majd kisebb felmérésbe kezdtek.

Arra jutottak: az ötvenkét lakásos, öt lépcsőházas épületben húsz év alatt tizenketten haltak meg daganatos betegségben, három lakónál a közelmúltban diagnosztizáltak rákot. Az is kiderült, hogy - egy esettől eltekintve - csak a négyes, valamint az ötös lépcsőházban lévő lakásokban élők betegedtek meg. A statisztika: húsz év, tizenhat lakás, tizennégy rákos beteg.

Valaki ekkor felvetette: az ötös lépcsőház alagsorában működik az E.ON Dél-dunántúli Áramszolgáltató Zrt. transzformátora, "abból jöhet valami sugárzás". A lakók többsége - mivel az öt lépcsőház között semmi más különbséget nem találtak - látott logikát az érvelésben, így megkeresték önkormányzati képviselőjüket, Bizzer Andrást, aki azonnal vizsgálatokat kezdeményezett az ügyben.

Az áramszolgáltató a Pécsi Tudományegyetem, a város önkormányzata pedig az Országos Sugárbiológiai és Sugár-egészségügyi Kutatóintézet (OSSKI) szakembereit bízta meg a vizsgálattal. Mindeközben az ÁNTSZ városi intézete is elkezdte kideríteni: pontos-e a lakók által készített statisztika, milyen betegségben szenvedtek az elhunytak, hol, mit dolgoztak, milyen életvitelt folytattak, s betegségük összefügghet-e lakhelyükkel?

Az ÁNTSZ még épp csak elkezdte a vizsgálatot, az OSSKI és a Pécsi Tudományegyetem szakértői viszont már eredményekkel is szolgáltak. Mindkét szakembergárda ugyanarra jutott: a mágneses tér nagysága az egészségügyi határérték tíz százalékát sem éri el a lakásokban, vagyis kizárható, hogy összefüggés lenne a transzformátor és a betegségek között. Thuróczy György, az OSSKI főosztályvezetője kérdésünkre elmondta: azért a mágneses teret mérték, mert a tudomány jelenlegi állása szerint annak lehet káros hatása az emberi szervezetre. Hozzátette: az Egészségügyi Világszervezet, a WHO például lehetséges rákkeltőként nevezi meg az úgynevezett alacsony frekvenciájú mágneses tereket, igaz, ezt a feltevést eddig nem igazolták kétséget kizáróan. Mint megtudtuk, az OSSKI úgynevezett radonkoncentrációt is mért a lakásokban. Ez a radioaktív nemesgáz származhat a földből, de egyes építőanyagokból is, nagy koncentrációban pedig bizonyos esetekben daganatos megbetegedéseket okozhat. Ez a vizsgálat is negatív eredménnyel zárult.

A vizsgálatok eredményeiről hétfő késő délután tájékoztatták a lakókat. A többség a vizsgálatok folytatását kérte. Bizzer András is úgy vélte: most már mindenképpen a végére kell járni az ügynek, elemeztetni szeretnék például az OSSKI szakértőivel a ház egyes építőelemeit, megvizsgáltatnák, található-e azbeszt a házban, s alaposabban ellenőriztetnék a trafót. A képviselő úgy vélte: meg kell találni azt, ami kiváltotta a sorozatos megbetegedéseket, vagy minden kétséget kizáróan bizonyítani kell, csupán a véletlen műve mindez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Noha a képviselő, az ÁNTSZ és az OSSKI is további, minden részletre kiterjedő, alapos vizsgálatokat ígért, a lakók közül többen is úgy vélték: még ha van is valami káros sugárzás vagy egyéb hatás a házban, azt senki nem fogja vállalni, beismerni, így a legjobb lenne azonnal elköltözni. Csakhogy a nyilvánosságban egyszerűen csak "halálházként" emlegették az épületet, ahol "arat a rák". Ezek után kinek tudnák eladni lakásaikat?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra