"Terhesen kaptam a hírt: rákos vagyok"

Hogyan közölhetjük ötéves kislányunkkal a rákot? Tóth Kata egy mesekönyv lapjain írta le betegségének történetét, amely nem csak daganatos betegek számára lehet tanulságos. Egy onkopszichiáterrel pedig arról beszélgettünk, hogyan lehet a súlyos betegségről, az elmúlásról beszélgetni egy kisgyermekkel?

"2015-ben diagnosztizálták az emlődaganatot. Huszonkilenc hetes terhes voltam a kisfiammal, az ötéves kislányom pedig a fürdőszobában volt, amikor megtudtam, hogy a lelet pozitív. Egy percig sem tudtam titkolni a kislányom előtt, odahúztam magamhoz, és elmondtam neki: anya beteg" - mesélt Tóth Kata arról a nehéz, ám életre szóló pillanatról, amelyből Sebaj Haj! című gyógyító mesekönyve is táplálkozik. Ebben anyuka és gyermek szemszögéből is megismerhető a könyörtelen küzdelem, amelyet Magyarországon tízezreknek kell megvívniuk minden évben.

Az írás a legjobb lelki terápia

A daganat nemcsak testi, de óriási lelki terhet is jelent: ebben a debreceni klinika dolgozói, illetve a rák ellen küzdőket összefogó Holnapom Egyesület munkatársai is nagy segítségére voltak az anyának. Leghatékonyabb lelki terápiát azonban az írás jelentette számára. "Ha nekem segített, úgy gondoltam, a kislányomnak is segíthet, ha a betegséggel való küzdelmet mesés formában leírom" - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Tóth Kata. A mesekönyvet először csak a gyermekeinek szánta, de meggyőzték, hogy tartalma másoknak is segíthet.

Bár nehéz témát dolgoz fel, a könyv hangulata korántsem borongós, inkább vidám és reményekkel teli. Maga a betegség is ilyen, hiszen a szenvedés mellett hatalmas ünnepeket jelentenek olyan apró előrelépések is, mint amikor nem kell már mindennap kórházba menni, vagy vége az infúziós kezelésnek . Azokat a gyermekek felől érkező, általános kérdéseket járja körbe, amelyek a legtöbb otthoni, nehéz szituáció esetén előkerülnek: Miért történhet ez meg? Én vagyok a hibás? Egyszerű kérdések, amelyekre mégis a legnehezebbnek tűnik a válasz.

Mit ért meg a gyermek a betegségből, a halálból?

A szülői óvatosság burokban védi a gyermeket a negatív hatásoktól, amelyeket otthon kell átélnie: sok esetben a válás, a párok lassú elidegenedése is a színfalak mögött zajlik, abban a tévhitben, hogy a gyermek az egészből semmit nem vesz észre. A súlyos betegségek pedig szinte minden esetben fizikális tünetekkel járnak: a rákos beteg lefogy , legyengül, a kezelés miatt a haja is kihullik. Hallgatni erről mindenképpen hiba, mivel a gyermek is jól látja, és a titkolózás csak tovább növeli benne a félelmet.

A titkolózás csak tovább növeli a gyermekben a félelmet (Fotónk illusztráció!)
A titkolózás csak tovább növeli a gyermekben a félelmet (Fotónk illusztráció!)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nehéz életszakaszokban megjelölni, hogy a gyerekek mikor állnak készen az ilyen súlyos témák befogadására. Egyesek érettebbek, nyitottabb gondolkodásúak a társaiknál, míg másoknak tovább tarthat feldolgozni a hallottakat - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Dr. Mailáth Mónika gyermek- és onkopszichiáter. "Az egyik legfontosabb alapszabály, hogy mindig annyira válaszoljunk csak, amennyit a gyerek kérdez. Ő ugyanis a kérdéseivel jelöli ki, hogy ennek a témának a feldolgozásában hol tart." Megnyugtató lehet számára ugyanakkor, ha készítünk egy cselekvési tervet, vagyis mindig elmeséljük neki, hogy ezután mi fog történni. Például elmondjuk, hogy anyának minden héten egyszer be kell mennie a kórházba, és gyógyszereket kell szednie, aminek sajnos olyan furcsa hatásai is lesznek, amitől kihullik a haja . Ha így, lépésről lépésre előre lát, nyugodtabban fogadhatja a változásokat, az ismeretlen betegség pedig kiismerhetőnek, így kontrollálhatónak hat majd - tette hozzá a szakember.

Direktben a halálról beszélni csak akkor indokolt, ha tényleges veszteség történt a családban, vagy a családtag már terminális állapotban van. Szerencsére a könyvet író Tóth Kata számára a gyógyulás és a felépülés folyamata lehetett az elsődleges téma. "A halál egy nagyon bonyolult, elvont fogalom, a gyermek életkora pedig jelentősen befolyásolja, hogy miként beszélünk vele erről a nehéz témáról" - magyarázta Dr. Mailáth Mónika.

Nagy kérdés, hogy a kisgyerekeket jó-e kivinni a temetőbe. Hány éves kortól érdemes, és mit mondjunk nekik? Az alábbi cikkünkben foglalkoztunk a témával!

Az onkopszichiáter szerint a halál már kisebb korban is foglalkoztatja a gyerekeket, de elsősorban úgy gondolnak rá, mint egy álomra, amelyből fel lehet ébredni. Sokszor meg is személyesítik a néphagyományban ismeretes "kaszás emberhez" hasonlóan. "Óvodáskor - 2-3 éves kor - előtt a gyermekek még nehezen birkóznak meg olyan fogalmakkal, mint a véglegesség, ami a halál megértését is ellehetetleníti. 3-6 éves kor között már gondolkodási témát jelent a gyerekeknek az elmúlás, hiszen a szülők beszélgetéseiből hallhattak róla, de a halál fogalma még nem állhat össze teljesen. Inkább csak a 6-10 év közötti, kisiskolás korban lévő gyerekek érthetik meg a halál három legfontosabb aspektusát: végleges, visszafordíthatatlan, és univerzális, azaz minden élőlényre vonatkozik" - magyarázta Dr. Mailáth Mónika.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra