júniusban kezdődnek meg az újabb elbocsátások, ezúttal már a pécsi klinikákról is.
Mint arról már beszámoltunk, május 20-án megkezdődik a tömeges létszámleépítés a Baranya megyei kórházban, amely első körben 90 főt, júniustól pedig újabb 21 dolgozót, közöttük több mint 35 orvost érint. Főként azokról az osztályokról kell távozniuk a szakembereknek, amelyek a kapacitáscsökkentés miatt vagy teljes egészében megszűntek (onkológia, gyermeksebészet), vagy ahol olyan mértékű volt az aktív ágyszám csökkentés (belgyógyászat, sebészet, érsebészet, nőgyógyászat), ami jóval kisebb számú személyzetet igényel.
A munkaügyi központ tájékoztatása szerint az elmúlt hét két napján is helyben adtak tájékoztatást az átképzési lehetőségekről, az érdeklődés azonban - meglepő módon- rendkívül gyér volt, alig jelentek meg húszan. Akik még sohasem szembesültek hasonló helyzettel, ma még inkább hárítanak, de akadtak olyanok is, akik saját maguk próbáltak előremenekülni, ezért különböző ismeretségek révén igyekeztek az egészségügyben újból elhelyezkedni.
Az egyik legnagyobb problémát Pécsett az okozza, hogy a tervezett egyesített integrált rendszerű ellátási formát elsősorban anyagi okok miatt egyelőre nem lehet megvalósítani. Az erre vonatkozó uniós támogatást megcélzó projekt ugyan már elkészült, ám a kivitelezés jó esetben is csak 2013 környékére várható. Ennek ellenére mégis lépni kell, mert a változó szabályozások miatt a jelenlegi struktúra egyre nehezebben finanszírozható.
Mint azt Dr. Kollár Lajos professzor, egyetemi tanár, a PTE ÁOK Érsebészeti Tanszék vezetője, az egyesítési koordináció meghatározó irányítója érdeklődésünkre elmondta: amennyiben sikerül egyfajta szociális integráció feltételét úgy megteremteni, hogy az gazdasági előnnyel is jár, a megyei közgyűlés elnöke partnerségéről biztosította a program végrehajtóit. Az említett előnyök pedig csak abból származhatnak, ha minél előbb megkezdődnek egyes kórházi osztályok klinikai intézményekbe való integrálása.
Az egyetem által működtetett Immunológiai klinikát - amely jelenleg még bérleti díj fejében az Irgalmas Rend kórházában működik - elvinnék a volt Honvéd kórház telephelyére, a megyei kórház erősen megcsonkított szülészete pedig elkerülne az egyetem szülészeti klinikájára. Így, a megyei szülészet felszabadult helyére átköltözne az érsebészet, a kiürített " B" épületet pedig az urológia venné birtokba.
Kollár professzor szerint a gyógyítást a volumenkorlát mindenütt (kórház, klinika) rendkívüli módón korlátozza. De tudni kell azt is: hiába csökkentek az ágyszámok radikálisan, ettől azonban sehol nincs olyan felszabaduló kapacitás, amelyet a legfontosabb területek pluszban átvehetnének.
Az érsebészet esetében például az a legnagyobb gond, hogy a speciális műtéti technikát igénylő beavatkozásokat az egész országban csupán három intézmény, közöttük Pécs végezte eddig, ám a területi ellátás változtatása miatt a korábbi betegek kikerültek a vonzás körzetünkből. Számos olyan települése lett az országnak, amely e tekintetben ellátatlanul maradt. Súlyos betegekről van szó, olyanokról, akik különböző mellkasi, hasi, agyi érbetegségekben szenvednek. Ebből aztán az következik, hogy esetükben esélyegyenlőségről aligha lehet beszélni. A progresszív ellátás kényszere ugyanis nincs jelen a törvényben.
A szakdolgozókon kívül orvosokat is el kellett küldeni az érsebészetről, ami rendkívül fájdalmasan érintett mindenkit - tette hozzá a szakember. A most elkezdődött tömeges leépítés azonban nem áll meg a megyei kórház kapujában, azt az egyetemi klinikák sem kerülhetik el - szólnak az egyetemi berkekből érkező információk.
E tényt Kollár Lajos professzor sem cáfolta, bár a pontos számokról még nem tudott tájékoztatni. Azt azonban megjegyezte: a következő hét keddjén kapja meg azt a megrendelt dokumentációt, amely a szükséges kapacitások mellett felméri a megtartható létszámot is. Az anyag áttanulmányozása után, várhatóan már júniusban kezdődnek meg az újabb elbocsátások ezúttal már a pécsi klinikákról is.
2007-05-09 10:32
Forrás: Weborvos Erdei Éva