Janusz Racz, egy 67 éves brit férfi az első, aki megkaphatta a BNT116 oltást. A BioNTech német biotechnológiai cég által gyártott vakcina egyes koronavírus-oltásokhoz hasonló mRNS-technológiát alkalmaz, segítve az immunrendszert a betegség leküzdésében. A Nobel-díjas Karikó Katalin és munkatársai által kidolgozott módszer rendkívül innovatív és biztató kezdet a betegséggel elleni küzdelemben – írja a BBC. Jelenleg 7 országban tesztelik az oltást, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Németország, Lengyelország, Spanyolország és Törökország kórházai mellett hazánkban is.
Hogyan működik az új vakcina
A nem kissejtes tüdőrák rákellenes immunterápiája egy hírvivő RNS-t (mRNS) használ arra, hogy tumormarkereket juttasson a beteg immunrendszerébe. Ezzel segítséget nyújt az immunrendszernek felismerni a rákos sejteket, hogy felvehesse a harcot ellenük. A vakcinát úgy tervezték, hogy kifejezetten a ráksejtek elleni immunválaszt fokozza. Ez csökkenti az egészséges, nem rákos sejtekre gyakorolt hatás kockázatát. A kemoterápia ezzel szemben gyakran a rákos és az egészséges sejteket egyaránt érinti.
Ki kapja meg az oltást?
Körülbelül 130, nem kissejtes tüdőrákban szenvedő egyén kapja meg az oltást a korai stádiumú vizsgálat részeként, akik a tüdőrák többféle stádiumában vannak; a műtét vagy sugárkezelés előtti korai kezdettől a késői stádiumú betegségig vagy visszatérő rákig.
„Remélem, hogy valóban védelmet nyújt a rákos sejtek ellen. De azt is gondoltam, amikor beleegyeztem a kísérletbe, hogy a kutatásban való részvételem segíthet másoknak a jövőben, és segíthet abban, hogy ez a terápia szélesebb körben elérhetővé váljon. Tudósként tudom, hogy a tudomány csak akkor fejlődhet, ha vannak emberek, akik beleegyeznek abba, hogy részt vegyenek az ilyen programokban" – mondta Janusz Racz az oltás beadása után.