Amerikai kutatók új gyógyszercélpontot azonosítottak a fejlődő világ leggyakoribb (50%) emlőráktípusának terápiájában. A célpont egy molekuláris átrendeződés a rákos sejtek fehérje-képző rendszerében, mely lehetővé teszi a sejtek számára a saját vérellátás megteremtését.
A rendkívül sűrű érhálózat miatt a lokálisan agresszív emlőrák 2-10 cm-ig akármekkorára nőhet, és sajnos a diagnózis pillanatában már többnyire szilva nagyságú szokott lenni. Robert Schneider professzor és munkatársai a New York-i Egyetem Orvostudományi Karáról a Molecular Cell-ben írták le eredményeiket. Eszerint két fehérje (4E-BP1 és eIF4G) megnövekedett szintje szelektíven növeli a rákos sejtek hírvivő molekuláinak aktivitását, ami az érképződésben résztvevő növekedési faktorok több nagyságrendnyi túltermeléséhez vezet - írja a MediPress.
A fehérjék azonosításával lehetőség nyílt a növekedési faktorok termelésének gátlására. Schneider professzor szerint már számos kísérleti gyógyszert kezdtek el fejleszteni, melyek az új támadásponton fognak hatni. Ha a klinikai kísérletekben is beválnak, akkor kemoterápiás kombinációkkal együtt adva segíthetnek megszabadulni a rosszindulatú betegségtől.
Silvia Fromenti sugárterápiás onkológus professzor és egyben a cikk társszerzője szerint eredményeik új utakat nyitnak meg az egyik leggyakoribb halálos emlőrák terápiájában. A két új fehérje azonosítása a diagnosztikát is megkönnyítheti, hiszen akár a rák markereként (jelzőanyagaként) is tekinthetők, és segítségükkel egyszerűbbé válhat a szűrés. A módszer az esetek 85 százalékában megbízhatóan jelzi a rák jelenlétét, mondta Schneider professzor.
STOP