Átprogramozott sejtekkel a cukorbetegség ellen

Egyes becslések szerint minden tizedik magyar cukorbeteg - de a civilizációs ártalmak más országokat sem kímélnek. A diabétesz megfékezésére új módszerek kellenek.

A cukorbetegek szervezete nem termel elég inzulint , vagy a sejtek nem válaszolnak az inzulin jelenlétére. Ez a hormon tulajdonképpen egy kémiai kulcs, amely utat nyit a sejtek számára energiaforrást jelentő cukornak. Ha ez a művelet nem sikerül, a sejtek éheznek, ráadásul a cukor felhalmozódik a véráramban, azaz megemelkedik a vércukorszint. Idővel ez az állapot idegkárosodást, szívbetegséget és más szövődményeket okozhat.

inzulin
Ha rávehetjük az emberi sejteket az inzulintermelésre, talán nem kellenek a fecskendők (Fotó: 123rf)

Egy új kutatásban a tudósok emberi sejteket programoztak újra, amelyek normálisan nem termelnek inzulint, de a kísérletben képessé váltak erre. Azután, hogy az átalakított sejteket cukorbeteg egerekbe juttatták, a betegség visszafejlődött. A felfedezés bizonyítékot szolgáltat rá, hogy sejtjeink különböző identitásokat képesek felvenni, és ez a kutatók szerint új megközelítést nyit a degeneratív betegségek kezelésében - írja a Discover magazin .

Átalakítható sejtek

Az inzulin előállítása általában a hasnyálmirigyben található speciális béta-sejtek dolga. Amikor az egerekben hiányoznak a béta-sejtek, a hasnyálmirigy más sejtjei lépnek a helyükre: az alfa-sejtek és a delta-sejtek úgy kezdenek el viselkedni, mint a béták, vagyis inzulintermelésbe kezdenek a rágcsálókban. De nem volt világos, hogy a béta-sejtektől eltérő sejtek képesek-e ezt a váltást embertől származó sejtekben is véghezvinni.

A kutatók kétféle nem béta hasnyálmirigysejtet kaptak 2. típusú diabéteszes és nem diabéteszes donoroktól. Ezután a béta-sejteket olyan vegyületekkel kezelték, amelyek hatására a cukorra adott válaszként inzulint termeltek és adtak át.

Egerekben már működik

Amikor a kutatók átültették a megváltozott sejteket diabéteszes egerekbe, megszüntették a diabéteszes tüneteiket, a sejtek pedig még hat hónappal később is folytatták az inzulin termelését. Tapasztalataikat a Nature folyóiratban foglalták össze a genfi szakemberek.

A cukorbetegség (diabétesz mellitusz) a 21. század egyik legkomolyabb komplex betegsége, mely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 2030-ra már 366 millió embert sújt majd. Ezért fontos a cukorbetegség kialakulásának megelőzése, továbbá a cukorbaj hatékony kezelése a megfelelően kiválasztott inzulinterápiák segítségével. Részletek!

A felfedezés azt jelenti, hogy az emberi sejtek különböző identitásokat tudnak felvenni. A kutatók úgy gondolják, hogy valószínűleg más szervekben is ugyanennyire alkalmazkodóképes sejtek találhatóak. A hiányzó sejtek átprogramozással végzett helyettesítése a degeneratív betegségek kezelésének egyik módja lehet - ám a koncepciót még nem tesztelték emberekben, bár az egereken végzett eredmények nyilvánvalóan ígéretesek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

A pára, köd (itt-ott lassabb) feloszlása után napos időben lesz részünk fátyolfelhőkkel. Csapadék nem alakul ki. A légmozgás legfeljebb Sopronnál élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra