A világon tavaly mintegy 50 millió demenciával küzdő beteget tartottak nyilván. Számuk ennél valószínűleg sokkal magasabb, de sokan nem jutnak el orvoshoz, így a becslés (különösen a fejletlenebb egészségügyet működtető országokban) meglehetősen nehéz. Az érintettek számának meghatározása Magyarországon is nehézségeket okozott. Végül is több egyetem szakértőinek összefogásával elkészült egy tanulmány , amely arra jutott, hogy a demens betegek száma 2001-ben már meghaladta a 100 ezret, 2008-ban a 116 ezret. E trend alapján jelenleg mintegy 135 ezer, de a nemzetközi becslés szerint akár 250 ezer ember is érintett lehet Magyarországon. Ha kitart a jelenlegi tendencia, 2050-re a a betegek száma megduplázódhat.
A chicagói székhelyű Alzheimer Szövetség (a szakterület legnagyobb kutatási szervezete a világon) éves jelentésébe az egész világra vetítve a betegségcsoport még gyorsabb terjedését valószínűsíti. Azt írják, hogy minden 3-ik másodpercben felfedeznek egy újabb demenciás esetet. Globálisan legalább 50 millióan élnek ezzel a problémával, de számuk 2030-ra már 82 millió lesz, 2050-re pedig eléri a 152 milliót. A szervezet becslése szerint tavaly a betegségből származó költségek ezermilliárd dollárt tettek ki, ez a kiadás pedig 2030-ra meg fog duplázódni. Egyszerű arányosítással ebből a magyar kiadásokra nem érdemes következtetni, de hogy irdatlan költségekkel jár nálunk is, az biztosra vehető.
A hallatlan anyagi terhek miatt, és mert a demens betegek környezetére, gondozóira az egész életüket negatívan megváltoztató óriási mentális és egzisztenciális nyomás is nehezedik, a szellemi leépüléssel járó betegségeket jobb megelőzni, vagy hatásukat a lehető legtovább késleltetni, kifejlődésüket lelassítani. Ez egészséges életmóddal, a dohányzás és az alkoholfogyasztás elhagyásával, helyes étkezéssel, sok mozgással, a stressz minimalizálásával és a szellemi tevékenység fenntartásával érhető el. Ez az életmód ráadásul segít más civilizációs betegségek - többek között a diabétesz, a rák vagy a szív- és érrendszeri betegségek - megelőzésében is, amelyek társadalmi terhe szintén igen magas.