29 fővárosi kórház után január elsejétől 52 vidéki kórház üzemeltetését is átveszi a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF). Bodó Attila Pál, a KEF főigazgató-helyettese költséghatékonyságot és minőségjavulást vár a változástól.
„Belterületen körülbelül 4 millió négyzetmétert és 3-5 ezer ingatlant, külterületen pedig 1,5-2 millió négyzetméter közötti ingatlanállományt fogunk üzemeltetni” – ismertette Bodó az InfoRádióban.
Fokozatosan javítják majd ki a hibákat
A tájékoztatás szerint a finanszírozásban egyetlen változás lesz a jövő év első napjától. A KEF és a kórházak között nem lesz finanszírozási elszámolás. A KEF a központi költségvetésből kapja majd az intézmények üzemeltetéséhez szükséges forrást; előirányzatként pedig saját keretgazdálkodási rendszerükkel üzemeltetik majd a kórházakat.
Mint Bodó elárulta, a KEF már fel is mérte, hol van szükség azonnali intézkedésekre, illetve energiahatékonysági beruházásokra. Rengeteg egészségügy intézményben igencsak elavult például a fűtési rendszer, illetve több épületben is megfontolják az állandóan elromló liftek cseréjét.
Összesen 90 milliárd forintot fordít a kormány az állami kórházak és az alapítványi egyetemek kórházainak adósságrendezésére, amelyeknek azonban így is tetemes adósságállománya maradhat az év végére.