A közelmúltban először adták át a BioTechUSA az Egészségért Díjakat. Elismerést kapott otthoni ápolást segítő oktatási anyag, egészségügyi dolgozók rekreációs terve, hátrányos helyzetű nők részére létrejött nőgyógyászati rendelő fejlesztése, valamint támogatást nyert egy intenzív osztály betegeinek hatékonyabb ellátását szolgáló projekt is. Összesen 18 millió forint jut ezekre a fontos célokra.
Az Egészségért Díj zsűrijében a BioTechUSA-cégcsoportot Lévai Bálint vezérigazgató és társtulajdonos, illetve Lékai-Kiss Ramóna, a márka nagykövete képviselte, médiapartnerként jelen volt a Central Médiacsoporttól Pácsony Daniella kreatív és kommunikációs igazgató, valamint Kempf Zita, a Házipatika.com és a Gyerekszoba.hu főszerkesztője. A díj szakmai partnerétől, a Magyar Kórházszövetségtől pedig az elnök, Dr. Velkey György János véleményezte a benyújtott terveket. „Rendkívül fontosak ezek a vállalások, hiszen helyi szinten új egészségügyi megoldásokat hoznak, ugyanakkor azt üzenik, hogy lehetséges és érdemes is változtatni, újragondolni a rutinokat, beemelni vadonatúj egészségügyi működési elveket. Ez igazi szemléletformálás” – mondta el a Kórházszövetség elnöke.
A nehéz sorsú nőkért
Az “év legkiemelkedőbb egészségügyi innovációs tevékenysége” kategória győztese a Magyarország első traumatudatos nőgyógyászati szakellátó rendelőjét működtető Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI). Az intézmény speciális nőgyógyászati rendelőt nyitott hajléktalan és hátrányos élethelyzetű nőknek, mely ötvözi az egészségügyi és szociális ellátást. A támogatást az intézmény fejlesztése mellett a traumatudatos szemlélet oktatási anyagának kidolgozására, szélesebb körben történő megismertetésére fordítják. „Halmozottan kiszolgáltatott helyzetről beszélünk ebben az esetben, hiszen egy eleve hátrányos helyzetű kört érint egy tovább nehezített, akár traumákkal tarkított sors” – hangsúlyozza Dr. Velkey György János. „Ilyen esetben fokozottan fontos az érzékenyített ellátás, vagyis az, hogy ezeknek a nőknek ne csupán a testével, de a lelkével is törődjenek. Hogy egészségügyi ellátás mellett pszichés támogatást is kapjanak, és úgy lássák el őket, hogy az még véletlen se járjon újratraumatizáltsággal. A rendelő kollektívája hiánypótló munkát végez egy igazán nehéz területen.”
Az egészségügyi dolgozók rekreációjáért
Az “év legkiemelkedőbb infrastrukturális fejlesztési terve” kategória győztese az Akut Pécs Alapítvány. A szervezet célja a pécsi és Pécs környéki akut ellátásra szoruló betegek ellátásának javítása. Az alapítvány a támogatásnak köszönhetően a pécsi Sürgősségi Klinikát fejleszti, valamint átfogó rekreációs programot valósít meg a klinika egészségügyi dolgozói számára kiégésük megelőzése érdekében. Ennek jegyében rekreációs teret alakítanak ki a klinikán, emellett pedig mentálhigiéniai foglalkozásokat is meghonosítanak. Dr. Velkey György János szerint nem tud megfelelő támogatást adni az, aki maga nem elég erős ehhez – fizikálisan és mentálisan. „Az egészségügyben kulcskérdés maguknak a munkavállalóknak a jólléte. Ha ebben sikerül javulást elérni, azzal automatikusan javul az ellátotti kör állapota is. Így aki az egészségügyben dolgozó kollégák rekreációjával foglalkozik, az tulajdonképpen duplán hasznos munkát végez.”
Az otthon ápolókért
Az “év legkiemelkedőbb edukációs módszertana vagy egészségműveltséget célzó edukációs kampánya” kategória győztese a Veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ. A központ járóbetegellátással, valamint rehabilitációval foglalkozik, különös tekintettel a mozgássérültek és az agysérültek egyéni terápiás kezelésére. A támogatást egy olyan multimediális oktatási anyag létrehozására fordítják – az otthoni ápolás, gondozás, mobilizálás témakörében –, amely nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a pácienseik és az őket ellátó családtagok tartósan élhető élethelyzetet tudjanak kialakítani. „Az általános ellátásban sajnos egyre kevesebb idő jut egy-egy páciensre, sőt annak családtagjaira. Személyes odafigyelésre, odafordulásra volna szükség, ám erre alig marad energia a napi megfeszített munka mellett. Így alapvető fontosságú lehet minden olyan megoldás, amely kiegészítheti az orvos-beteg találkozót. A Misszió Egészségügyi Központ jól használható segítséget ad nemcsak az érintetteknek, de a velük foglalkozóknak is” – mondja Dr. Velkey György János.
Az intenzív osztályos ellátásért
A BioTechUSA az Egészségért Díj pályázatainak előszűrését követően közönségszavazás útján választották ki azt a szervezetet, amely 3 millió forint hozzájárulást kapott fejlesztése megvalósításához. Az összeget 3375 szavazattal a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztálya nyerte. A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház a vármegye legnagyobb ellátója, a Dél-alföldi térség egyik egészségügyi súlypontja, évente több mint 50 ezer fekvőbeteget lát el. Az elnyert támogatást a kórház Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztálya ülés- és állásstabilizáló eszközök beszerzésére fordítja. „Ezek az eszközök nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy az intenzív osztályon lélegeztetésre szoruló betegek tüdőfunkciói mielőbb visszatérjenek, és ezzel megelőzzük a mozdulatlanságból adódó légtartalomcsökkenés kialakulását” – magyarázza a Kórházszövetség elnöke. „Ez a pályázat jól mutatja, hogy sokszor az elsődleges panasz kezelése csak az alap, még sok minden szükséges ahhoz, hogy a páciens élete a mindennapokban is élhetővé váljon, hogy visszakaphassa egykori életminőségét. Sokszor ezek azok a pluszok, amelyeket egy-egy intézmény már nem tud felkínálni a kezelés mellett. Így rendkívüli lehetőség, ha van olyan piaci szereplő, amely képes odafigyelni ezekre a kiegészítő szükségletekre is.”
A vállalat a tervek szerint jövőre kibővített kategóriarendszerrel és megemelt keretösszeggel várja a pályázatokat.