"Nem olthatjuk be az egész világot félévente"

Miközben egyes országokban már karnyújtásnyira van a negyedik védőoltás, addig a szegényebb régiókban a lakosság legnagyobb része még a koronavírus elleni védőoltás első dózisát sem kapta meg. Többek között ezért nem tartja ésszerűnek a negyedik adag tömeges beadására irányuló törekvéseket az egyik neves és elismert szakember.

"Nem olthatjuk be az egész világot négy- vagy hathavonta. Nem megvalósítható és nem megfizethető, hogy mindenki megkapja az emlékeztető oltásokat" - idézi a CNN friss cikkében Andrew Pollardot, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös koronavírus elleni vakcinájának kifejlesztésén dolgozó szakembert.

koronavírus elleni oltás negyedik adag
Hamarosan újabb emlékeztető oltás beadására lehet szükség. Képünk illusztráció. Forrás: Getty Images

Pollard - aki egyébként az Oxfordi Vakcina Csoport igazgatója - a Daily Telegraph nevű brit lapnak azt nyilatkozta, hogy a jövőben elsősorban a veszélyeztetett csoportokba tartozók immunizálását kellene szem előtt tartani, ahelyett, hogy minden védőoltásra jogosult személyt megpróbálnak újraoltani.

Véleménye szerint a jelenleginél jóval több adatra van szükség annak megállapításához, hogy a fertőzés szempontjából nagyobb kockázatnak kitett embereknek szükségük lehet-e további vakcinaadagokra, és ha igen, mikor és milyen gyakran. Pollard szerint ahhoz is több, tudományosan alátámasztott bizonyíték kell, hogy az Egyesült Királyságban - ahol az emlékeztető oltás felvételére egészséges emberek számára 18 éves kortól, indokolt esetben pedig 16 éves kortól van lehetőség - a negyedik oltást is felajánlják.

"Egyedi eltérések lehetnek, de a harmadik oltás után idővel szükségessé fog válni a negyedik oltás is" - figyelmeztetett egy hazai szakértő, aki arra is rámutatott, hogy a jelenleg elérhető vakcinák valamilyen szinten minden variánssal szemben védenek, tehát az új, omikron névre keresztelt változat ellen is.

Nehézkes lehet az emlékeztető oltások globális bevezetése

Egy másik, a Sky Newsnak adott interjúban Andrew Pollard arra is kitért, hogy az anyagi és logisztikai problémák mellett a globális immunizálási törekvéseket az is akadályozza, hogy az alacsony jövedelmű országokban még az első részoltás beadása is nehézkes. Ezekben ugyanis jellemzően a lakosság kevesebb mint tíz százaléka kapta meg legalább az első adag vakcinát. "Emiatt a negyedik dózis beadása globális szinten egyáltalán nem ésszerű" - tette hozzá. (Korábban ugyanezen okból érvelt az Egészségügyi Világszervezet az emlékeztető oltás tömeges beadása ellen .) Pollard ugyanakkor optimista. Véleménye szerint a "legrosszabbon túl vagyunk", már csak "át kell vészelnünk a telet".

Ahol már a negyedik adagot is beadják

Miközben Pollard az emlékeztető oltásokat illetően behúzná a kéziféket, Izraelben az egészségügyi dolgozók és a hatvan év felettiek már kérhetik a negyedik adagot a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájából. Ezzel párhuzamosan egyre több országban kerül szóba - és elérhető közelségbe - az újabb emlékeztető oltás. Németországban például ennek szükségessége mellett érvelt Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter. És ugyan Anthony Fauci, a Fehér Ház járványügyi főtanácsadója szerint az Egyesült Államokban a legtöbb ember számára még túl korai lenne a negyedik adag beadása, elméleti szinten már felmerült a lehetőség, hogy hat hónappal az emlékeztető, vagyis a booster oltás után sor kerülhet a negyedik dózis beadására is. Szakemberek viszont egyelőre még azt vizsgálják, hogy a harmadik adag mRNS-vakcina mennyire tartós immunvédelmet generál.

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlása szerint egyelőre nem indokolt a negyedik oltás bevezetése. Virológusok és immunológusok ugyanakkor felhívták rá a figyelmet, hogy idővel szükség lehet rá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra