Orvosszakértők magyarázták el, hogy mi történik a halál pillanatában

Bár a halálra nem szívesen gondolunk, időről időre elkerülhetetlenül eszünkbe jut. A szakértők most elmagyarázták, hogy mi történik, amikor minden véget ér, így végre megtudhatjuk, hogy mi zajlik le az emberi testben ilyenkor.

Lehetőleg elkerüljük általában még a halál gondolatát is, ám szembe kell néha nézni azzal, hogy ez az elkerülhetetlen vég vár mindenkire. De legalább azt megtudhatjuk most az orvosszakértőktől, hogy a halál pillanatában mi történik velünk.

Csökken a vérnyomás

Az első jele annak, hogy valaki haldoklik, ami a fizikai állapottól függően észrevehető, hogy a test lassan, de biztosan elkezd leállni. Ezt a vérnyomás csökkenése jelzi, ami Zachary Palace orvosigazgató szerint sápadtságoz vezet. "Az ujjak kihűlhetnek vagy elkékülhetnek - tette hozzá a szakember. - Ha érezzük is a pulzust, az gyenge lesz.” 

Ez a testben bekövetkező változás zavarodottá teheti a haldoklót, de békés folyamat is lehet.

Egy Reddit-felhasználó úgy írta le a halálközeli élményét, hogy az olyan volt, mint egy "tiszta, tökéletes, megszakítás nélküli alvás, álmok nélkül."

Lelassul a légzés

A halál második szakaszában az ember légzése lelassul. Ahogy dr. Palace megjegyezte, a haldoklónál "szabálytalan légzés alakul ki, ez annak a jele, hogy a közeledik a halál pillanata." A szervezetnek ez az oxigénhiányos állapota az, ami végső soron a beteg szívének leállását okozza.

halál, elmúlás,
A halál Pillanatát Sok visszatérő úgy írja le, hogy a fény felé sétált (Foto: Gettyimages)

Elveszti az eszméletét

Ezen a ponton az ember elkezdheti az öntudatát elveszteni, majd visszatérni néhány pillanatra, miközben belép a halál harmadik szakaszába, az alvásba. Dr. Kathryn Mannix a Science Focusban írta: "Előfordulhatnak nyugtalan időszakok, zavarodott pillanatok vagy csak fokozatosan mélyülő eszméletvesztés." Az öntudatlan ember légzése az agytörzsben lévő légzőközpont által generált automatikus mintákat követi. "Mivel nincsenek a tudatuknál, a haldoklók nehézkesen, zajosan vagy a torkuk hátsó részében lévő nyálon keresztül lélegezhetnek anélkül, hogy ez zavarná őket."

Az agya kikapcsol

A negyedik és egyben utolsó szakasz, amire számítani lehet, amikor a halál érkezik, az agyműködést érinti, amely nem feltétlenül kapcsol ki, amíg el nem hunyt az illető. Bár az ember fizikailag lehet, hogy ebben a szakaszban már nem reagál, az agya még mindig mutathat reakciókat a hangokra. Elizabeth Blundon, aki a haldoklók agyának elektromos aktivitását tanulmányozta, elmondta: 

"A várható természetes halál előtti utolsó órákban sok ember a reakcióképtelenség szakaszába lép. Adataink azt mutatják, hogy a haldokló agya még öntudatlan állapotban is képes reagálni a hangokra, egészen az utolsó óráig. Nincs bizonyító erejű módszerünk arra, hogy megvizsgáljuk, mit tapasztalnak az emberek a haldoklás során - tette hozzá az orvos. - A legújabb kutatások azt mutatják, hogy az öntudatlan agy még a halál közelében is reagál a szobában lévő zajokra. Azt azonban nem tudjuk, hogy a zene vagy a hangok mennyire értelmezhetők egy haldokló számára."

Mi a klinikai halál és a biológiai halál?

A klinikai halál azt jelenti, hogy a keringés, a légzés, az agyműködés átmenetileg megszűnik, de az agyhalál még nem állt be, ezért a biológiai működések helyreállásának még van esély. Nincs esély az élet megmentésére, ha olyan sérülést szenvedett a szervezet, amivel nem élhet tovább (pl. a fej leszakad a törzsről), ha az illetőt gyógyíthatatlan betegség végstádiumában vagy szervezete elöregedése miatt érte a halál. A biológiai halál beállta után az életműködések már nem állíthatók vissza.

forrás

 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra