A tudósok már jó ideje tudják, hogy a nyakkendő nyomást gyakorolhat a nyaki artériára és a gyűjtőerekre. A Neuroradiology folyóirat által közzétett tanulmányban a kutatók 15 MR-vizsgálatot végeztek el az agy vérellátásának elemzésére 15 egészséges, szabadon hagyott nyakú férfin, illetve másik 15-ön is, akik nyakkendőt kötöttek. A csapat úgy találta, hogy a "társadalmilag elvárt önfojtogatás" átlagosan 7,5 százalékkal csökkentette az agyi véráramlást röviddel a csomó meghúzása után.
A szoros sáv a nyak körül összenyomja a nyaki vénákat, és lehetővé teszi a nagyobb nyomás kialakulását a koponyán belül. Ez pedig valószínűleg csökkenti a véráramlást az agyi erekben - fejtette a New Scientistnek a tanulmány egyik szerzője, Robin Lüddecke, a Schleswig-Holsteini Egyetemi Kórház kutatója.
Irodai viselet és egészség
Az áramlás 7,5 százalékos visszaesése valószínűleg nem okoz problémát sok nyakkendőt viselő számára, de hányingert vagy a dohányzóknak, az időseknek és a magas vérnyomásosoknak fejfájást eredményezhet. Mivel a magas vérnyomással élők száma meglehetősen magas, ráadásul a nyakkendősök jelentős része ülő munkát végez és mozgáshiánnyal küzd, illetve folyamatosan sok stressznek van kitéve, a nyakkendő valószínűleg nem a legelőnyösebb viselet a számukra. A kutatócsoport így érhetően törekszik rá, hogy magasabb egészségi kockázatot viselő emberekre összpontosítson, azaz a dohányosokra és a magas vérnyomással élőkre. Példájukon szeretnék jobban megérteni a hagyományos irodai viselet mindennapi kockázatát.
Egy korábbi, New York-i orvosok által elvégzett kutatás kimutatta, hogy a nyakkendő viselése a szemnyomás emelkedését eredményezheti. A BMJ pedig a nyakkendőviselés higiéniai problémáira hívta fel a figyelmet egy tanulmányban, feltéve a kérdést, hogy vajon hányféle kórokozót szedhetnek össze és közvetíthetnek az orvosok ezzel a ruhadarabbal?
Látszólag semmi társadalmi hatása
Egy amerikai felmérés azt vizsgálta, hogy az orvosi rendelőben megforduló betegeknek milyen véleményük volt azoknak az orvosoknak a munkájáról, akik viseletek nyakkendőt, illetve azokéról, akik nem. Kiderült, hogy ez nem befolyásolta érdemben az értékítéletüket. Ugyanakkor majdnem 30 százalékuk úgy emlékezett, hogy a kezelőorvos nyakkendőt viselt azokban az esetekben is, amikor pedig nem volt rajta ilyen.
Egyáltalán nem meglepő, hogy vannak olyan teljesítményorientált szakterületek, ahol terjed a nyakkendőnélküliség . A Szilícium-völgyben például Steve Jobs és Mark Zuckerberg nyomán mindenki számára világos, hogy a szakértelem, a vezetési készség, a kreativitás vagy az intelligencia nem függ össze a kiegészítő ruhadarabok viselésével. Az is igaz ugyanakkor, hogy nyakkendő nélküli bankárt még nem sokan láttak dolgozni. Akárhogy is, több kutatásra van még szükség, hogy kiderüljön, a társadalmilag elvárt ruházat viselése vajon milyen hatással lehet a kognitív képességekre és a munkateljesítményre.