Új magyar találmány segítheti az éles- és színlátás vizsgálatát. Az új készülék mobil, könnyen és gyorsan használható, biztonságosabb is, mint az eddigi eljárás, ráadásul, objektív eredményt ad.
A készüléket a győri Széchenyi István Egyetem mechatronika szakos hallgatója, Sarkadi-Nagy Balázs fejlesztette ki. Elmondása szerint nincs másra szükség, mint egy asztali számítógépre vagy notebookra, amelyet a szükséges hardverek és szoftverek telepítése után a páciens maga kezelhet. Ő maga hívhatja elő a teszthez szükséges újabb és újabb feladatokat, és az adott válaszok helyességéről is a program tájékoztatja - ezáltal jóval interaktívabb lehet a vizsgálat és objektívebb a végeredmény. Végül a kapott eredmények elmenthetők, sőt, azokhoz a szemorvos külön véleményt csatolhat, a különböző szintű alkalmassági követelményeknek megfelelően. A rendszer nagy előnye, hogy bár első látásra drágának tűnhet, tömeges elterjedésével azonban mégis lényegesen olcsóbb, mint a külön-külön beszerezhető vizsgálati eszközök.
A készülék működési elve az, hogy a páciens meghatározott távolságról (színtévesztési vizsgálatnál 75 cm, éleslátás-vizsgálatnál 5 m) nézi a kijelzőt, és a billentyűzet segítségével adja meg a számokat, melyeket látni vél. A hagyományos táblás, illetve "pöttyös könyves" vizsgálattal ellentétben itt a gép véletlenszerűen adja a számokat, ábrákat. Minden ábránál kétszer próbálkozhat a páciens. A gépet nem lehet "becsapni", a számokat nem lehet előre bemagolni, így objektívebb és pontosabb a végeredmény.
"A szerkezet szinte 100 százalékos biztonsággal mutatja meg a páciens, látási, észlelési zavarait. Előnye az eddig használatos eljárással szemben, hogy nem lehet becsapni és a digitális adattároló funkciója végett évekre visszamenőleg elemezni tudja a páciens eredményeit" - mondja Sarkadi-Nagy Balázs.
A díjnyertes, Kínában is bemutatott készülék jelenleg szabadalmaztatás alatt áll, ám a tervező azt szeretné, ha minél előbb elérhető lenne az orvosok számára is.