Jelenleg még csak angolul "értenek", és kizárólag az Egyesült Államokban kaphatóak azok a szövegolvasó mobil- szoftverek, amelyekkel a vakok, a látássérültek és az olvasási zavarral küzdők megismerhetik a kezük ügyébe eső szövegek tartalmát. A mobiltelefonra feltölthető program praktikus, ám egyelőre jóval drágább, mint maga a készülék.
A két új szoftvert a Kurzweil Technologies és az Amerikai Vakok Szövetsége (National Federation of the Blind - NFB) szakemberei fejlesztették ki. A KNFB Mobile Reader a vakoknak és a látássérülteknek, míg a KReader az olvasási zavarokkal küzdő (diszlexiás), illetve tanulási nehézségekkel bajlódó emberek számára készült. A programok bármilyen nyomtatott szöveg beolvasására képesek, de akár a papírpénzeket is felismerik.
Mindkét alkalmazást a Nokia egyik okos telefonjára, az N82-esre lehet telepíteni, így a mobiltelefon szövegolvasó eszközzé alakítható. A telefon Symbian operációs rendszert használ, és egy beépített, nagy felbontású (5 megapixeles) kamera segíti a működését. A telefonba integrált olvasóprogram a világ legkisebb szövegfelolvasó eszköze.
A szoftverek a fejlesztők reményei szerint emberek millióinak életét változtatják meg. A technológia nagyon egyszerű: a program lefényképezi és felnagyítja a nyomtatott szöveget, majd olyan szöveggé konvertálja, amelyet egy szintetikus hang fel tud olvasni, segítve ezzel az olvasást és a megértést. A multimédiás telefonra egy szövegolvasásra is képes optikai karakterfelismerő programot telepítettek, melyet a nyomtatott szöveg fölé kell tartani - legyen szó például étlapról vagy bármilyen leírásról -, és az képet készít róla. A már digitalizált szöveget a szoftver hallható szöveggé alakítja át. A program a beszkennelt szöveget el is tudja tárolni későbbi olvasásra, szükség esetén pedig továbbítja a számítógépre vagy Braille-képes PDA-ra (kézi komputerre). A telefonhoz természetesen fülhallgatót is lehet csatlakoztatni, így senkit sem zavar a kihangosított beszéd.
A szavakat beszkennelő technológia egyébként nem új keletű - eddig is létezett a látássérültek számára -, de most alkalmazzák először kézi készülékben, illetve telefonban.
A szakemberek úgy vélik, hogy a későbbiekben ezek a programok akár arcok felismerésére is alkalmasak lehetnek, de mobilfordítógépekként is funkcionálhatnak. A fejlesztés egyetlen szépséghibája - túl azon, hogy egyelőre csak angol nyelven elérhető - az ára: a telefonért ugyanis 440 eurót kérnek Európa-szerte, míg a szoftver 1600 dollárba kerül.