Hol van már az az időszak, mikor szégyenlős zugszemüvegesként társaságban le-lekapkodtuk okulárénkat, vagy ha éppen nem kellett feltétlenül, akkor a táskánk mélyére süllyesztettük?
A szemüvegtörténet radikálisan új fejezete íródik napjainkban, s az újonnan kialakult funkciókhoz új tippek és ötletek társulnak. A szemüvegek modernizálódott világában Gál Adél látszerész segít eligazodni:
- A legnagyobb változás, hogy már nem gyógyászati segédeszközként, vizuális mankóként tekintünk a szemüvegekre, hanem olyan kiegészítőként, amely az ékszerekkel és öltözékünk más divatdarabjaival egyenrangúként színesíti megjelenésünket.
Nemcsak a szemüveg viselése a sikk, hanem az erőteljes, markáns keret is. Eddig fém vagy éppen keret nélküli, csak szárral rendelkező, az arcba szinte beolvadó szemüveg volt a módi. Most kifejezetten a különleges, feltűnő és ötletes keretek a legkeresettebbek. A legtrendibb a kis, keskeny, szögletes formájú, vastag szárú, műanyag keret; a lágyabb formák kedvelői pedig választhatják a - szintén most nagyon divatos - fém duplaszáras keretet.
A színek is feltűnőek: az örök divatszín fekete mellett remekül mutatnak a neonzöld, a rikító kék és a bordó színben pompázó szemüvegek. Míg a fekete visszafogott, üzleties-hivatalos hatást kelt, addig a harsány, élénk színek játékos és bohém külsőt kölcsönöznek. Egyéniségünktől és ízlésünktől függően a szárat strasszokkal, retro jellegű virágminta kirakásával is díszíthetjük; sőt van olyan lencse is, amely UV-fényben világít, így például diszkóban egészen különös hatás érhető el vele.
A szemüvegnél is érdemes figyelembe venni az arcformát. Az arcanalízis szerint kerek archoz ovális keret passzol, szív alakú archoz pedig fejre állított trapéz formájú. De a gyakorlat azt mutatja, hogy a téglalap alakú, nyújtott, szögletes szemüvegkeret nemcsak a legdivatosabb, hanem többnyire mindenkinek jól is áll.
Leginkább a középkorú generációnak ajánlják a progresszív, más néven multifokális lencsét. Ez olyan többfókuszú lencse, amelynél a távoli és az olvasó rész között nincs látható választóvonal (mint a bifokális lencsénél), hanem egybecsiszolt és folyamatos a dioptriaátmenet. A multifokális szemüvegnél így tökéletesen láthatunk távolra és közelre is, és általában a kisebb, most trendibb keretbe is belefér a lencséje.
Extrák
Szemüvegünket számos extrával is felszerelhetjük, s így még tökéletesebb a hatás.
A tükröződéscsökkentő bevonat (antireflex réteg) csökkenti a fényvisszaverődést, a lencsék csillogását, így több fényt enged át, élesebb kontrasztlátást tesz lehetővé, s esztétikailag is szebb, tisztább szemet mutat.
Az UV-szűrő bevonat az évről évre egyre magasabb UV-sugárzás miatt mindenképpen ajánlatos, hiszen védi a szemlencsét, s csökkenti a szürke hályog kialakulásának veszélyét.
Műanyag lencsénkre felületkeményítést is kérhetünk, hogy ellenállóbb legyen, s ne karcolódjon.
A legkorszerűbb, minőségi szemüveglencsék már eleve tartalmazzák a felsorolt extra szolgáltatásokat, de külön is kérhetőek.
Munkához is használhatunk speciális lencsét: léteznek úgynevezett monitornéző műanyag és üveglencsék, és van monitorszűrő bevonat. Igen elterjedt téveszme, hogy erre a számítógép sugárzása miatt lenne szükség, pedig viselésével a látott kép lesz élesebb, így a szemünket nem terheljük annyira.
A nyár nagy slágere lesz a napfényre sötétedő, úgynevezett fotokromatikus lencse. Ez egy, a napfény hatására automatikusan besötétedő lencse, amely kint, a szabadban napszemüvegként, belső térben, a szobában - a lencse kivilágosodásával - hagyományos szemüvegként használható.
Szemünk fénye
Nagyon fontos, hogy szemünk épségére is vigyázzunk, ne hanyagoljuk el az évenkénti szemészeti vizsgálatot, ami diagnosztikai értékű, s felvilágosítást ad az erek, a vérnyomás és többek között a vese állapotáról is.
A szép mozdulat a szem zenéje. (Anatole France)