A dohányzás növeli egy súlyos, akár vaksághoz vezető betegség, az időskori makula-degeneráció kialakulásának veszélyét - állapította meg egy nemzetközi szervezet, amelyik 21 országban 55 intézményen keresztül tájékoztatja az embereket erről a betegségről.
A dohányzás elleni világnap - május 31. - közeledtével különös aktualitást nyert az a megállapítás, hogy a dohányzás növeli egy súlyos akár vaksághoz vezető betegség, az időskori makula-degeneráció kialakulásának veszélyét. E szenvedélybetegség számos egészségügyi káros mellékhatása között ez csupán egy, de azért tartják fontosnak kiemelni, mert a köztudatból még hiányzik a dohányzás és a látáskárosodás összefüggésének ismerete.
A Nemzetközi Időskori Makula Degeneráció Szövetség (AMD Alliance) jelentése szerint az emberek többsége nincs tisztában azzal, hogy a dohányosoknál kétszer akkora eséllyel alakul ki az időskori látáskárosodásnak ez a fajtája. A dohányzás, akár passzív formában is, növeli az úgynevezett szabadgyökök számát, amelyek károsítják a retina sejtjeit. A cigaretta füstje is rontja a retina vérellátását.
A felmérések kimutatták, hogy a dohányzásról húsz évvel ezelőtt leszokott embereknek már csak akkora esélyük van e betegség kialakulására, mint nem-dohányzó kortársaiknak.