A mágneses rezonanciával végzett agyi vizsgálatok már korábban megerősítették, hogy a szinesztézia valóban létező biológiai jelenség. Például amikor bizonyos emberek azt állítják, hogy "hallják a színeket", akkor a vizsgálatok szerint agyukban valóban párhuzamosan aktiválódik a látásért , illetve hallásért felelős terület.
Mi a szinesztézia?
A szinesztéziás emberek agyában másként kapcsolódnak össze a különböző dolgokért felelős területek - a kérdés az, hogy mi okozza. A szinesztézia gyakran öröklődik, ezért a szakemberek a genetika terén kezdtek vizsgálódni, de nem találtak olyan gént, amelyet egyértelműen felelőssé tehettek volna a szinesztézia kialakulásáért. Összesen 37 olyan gént találtak, amely kapcsolatba hozható a jelenség kialakulásával. Éppen ezért vizsgálni kezdték az egyes gének biológiai funkcióit, hogy kiderítsék, melyik milyen módon hathat az agyra, és hogyan változtathatják meg az egyes agyi területek összeköttetéseit.
Mivel az első kutatások viszonylag kis számú ember bevonásával zajlottak, a szakemberek azon dolgoznak, hogy nagyobb mintával dolgozva megfejtsék, milyen génkombinációk lehetnek képesek rá, hogy az agy felépítését és funkcióit is befolyásolják. A szinesztéziával kapcsolatos kutatások általánosságban is sokat segíthetnek abban, hogy még jobban megismerjük az emberi agy felépítését és működését.
Forrás: livescience.com