A HPV nem csak a nőkre jelent veszélyt

Tévhit, hogy a HPV-fertőzés csak a nőkre veszélyes, a férfiakat pedig egyáltalán nem érinti.

Mivel ez a kórokozó felelős többek között a nemi szervi szemölcsök, a hímvesszőrák, valamint a végbélnyílás körüli és a fej-nyaki rákok jelentős részéért is, a férfiak éppúgy veszélyben lehetnek, mint a nők, csak kevésbé tudnak róla.

hpv
A nők nyolcvan százaléka, a férfiak fele átesik a fertőzésen

Mit okozhat a férfiaknál a HPV-fertőzés?

Sokan tudják, hogy a HPV-vírus méhnyakrákot okozhat, ám kevésbé köztudott, hogy nemcsak nőkre, de férfiakra is veszélyt jelenthet a fertőzés. A szexuális életet kezdő fiúk és lányok tudtukon kívül vírushordozókká és terjesztőkké válhatnak. Ötven éves korukra a nők 80%-a, a férfiaknak pedig a fele átesik a fertőzésen.*

A vírus az apró hámsérüléseken keresztül jut a szervezetbe, és akár napokig is képes fertőzni: az óvszerhasználat sem nyújt teljes védelmet ellene. Az alacsony rizikójú HPV-típusok a nemi szerven, a végbélen, a gégén erősen fertőző szemölcsök formájában okoznak kellemetlen, gyakran kiújuló panaszokat. Ám a szájban, a nyelven, a torokban megjelenő, nehezen gyógyuló sebek is intő jelként szolgálhatnak - aki ilyet tapasztal, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulnia.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Optimális esetben az immunrendszer képes azonosítani és megsemmisíteni a fertőzött sejteket, így nem alakul ki a betegség. Az érintettek 5-10 százalékánál azonban kifejlődik a rosszindulatú elváltozás, amely akár végzetes kimenetelű is lehet. Évekig fennálló fertőzés esetén a nőknél a HPV méhnyakrákot, hüvelyrákot , szeméremtesti rákot, a férfiaknál péniszrákot, mindkét nemnél végbélrákot és torok-garatrákot okozhat. A torok-garat régió főként orális szex útján fertőződhet, és hosszú, évekig tartó HPV-hordozás után alakulhat ki rákos elváltozás. Ez a betegség a férfiaknál háromszor gyakrabban fordul elő, mint nőknél. A fertőzésnek gyakran nincsenek tünetei, vagy csak hosszabb lappangási idő után jelentkeznek, így a magas rizikójú HPV-fertőzésről csak szűrővizsgálattal győződhet meg az érintett.

A megelőzés nagyon fontos!

A férfiakat érintő daganatok, a végbélrák és a hímvesszőrák megfelelő szűréssel ugyanúgy felismerhető lenne a korai szakaszban, ahogy a nők esetében a méhnyakrák. Ám a férfiaknál nincs elfogadott szűrőprogram, vagyis a rendszeres szűrővizsgálat nem olyan megszokott és rutinszerű, ezért a betegséget sokszor csak előrehaladott állapotban fedezik fel.

Egy néhány éve készült hazai felmérés szerint a magyar férfiak fele még soha nem hallott a HPV-ről, pedig a vírus egyes törzsei náluk is daganatos megbetegedéseket okozhatnak. Bár a nők lényegesen tájékozottabbak a fertőzés kapcsán, csak kevesen tesznek valamit a megelőzés érdekében. A férfiak ötöde reszket a tűszúrás gondolatától, a nők több mint fele pedig fél az esetleges mellékhatásoktól, miközben tízből kilencen fontosnak tartják a méhnyakrák szűrését, és szinte kivétel nélkül hisznek az oltás hatásosságában.**

A végbélrák legtöbbször nem okoz panaszokat, tüneteket. Sokszor a végbélben tapasztalt vérzés, fájdalom, viszketés és váladékozás, a székelési szokások változása hívja fel a figyelmet a problémára, illetve a végbél környékén vagy a lágyékban megnagyobbodott nyirokcsomó utalhat a betegségre. A hímvesszőrák ugyanakkor korai stádiumban is okozhat tüneteket.

Ilyen például a hímvessző bőrének megvastagodása, színének változása, de a később kialakuló növedék, seb, fekély vagy daganat is intő jel lehet. A betegség mielőbbi felfedezése életbevágó lenne, ám a szégyenérzet miatt sokan későn fordulnak orvoshoz, ami jelentősen megnehezíti a kezelést.

Oltást, de milyet?

A HPV ellen a legmegbízhatóbb védelmet az oltás jelenti. A védőoltások között a fő különbség abban rejlik, hogy hány vírustörzs ellen védenek a vakcinák. Tapasztalatok szerint a védelem a 9-15 éves korosztály esetén a leghatékonyabb, de az újrafertőződés magas kockázata miatt felnőttkorban, már megkezdett szexuális élet esetén is javasolt az oltás beadatása. Az alkalmazható védőoltások a méhnyak, a hüvely, a szeméremtest és az anális régió rákos megbetegedései ellen nyújtanak védelmet különböző mértékben, attól függően, hogy mennyi HPV-típus antigénje található meg bennük. (X)

*forrás: Chesson HW, Dunne EF, Hariri S, Markowitz LE. The estimated lifetime probability of acquiring human papillomavirus<br />in the United States. Sex Transm Dis. 2014 Nov;41(11):660-4.

**Szinapszis: HPV ismertség piackutatás, 2017.03.01.

Az ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával! Mindig egyeztessen orvosával, mielőtt e tájékoztatóban található bármilyen javaslatot megvalósít.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra