A Bath Egyetem kutatói csatlakoztak egy három millió eurós európai kutatóprogramba, melynek célja olyan antibakteriális műanyagok és bevonatok kifejlesztése, melyeket később ételek csomagolására, sebkötözéshez használt és egyéb orvosi eszközök vagy épp pelenkák készítésére lennének alkalmasak.
A Bath csoport egy sor olyan anyagot állított elő, melyek bizonyítottan hatékonyak a kórházakban gyakori ellenálló baktériumok, mint a MRSA (methicillin rezisztens Staphylococcus aureus) ezen kívül pedig biztonságosabbak, mint a jelenleg használt ezüst nano-részecske alapú antibakteriális szerek.
Céljuk, hogy ezen vegyületeket úgy fejlesszék tovább, hogy előállításuk olcsó legyen, valamint könnyen felvihetők legyenek az adott tárgy felületére kezdve az orvosi eszközöktől és az ételek csomagolásához használt fóliáktól egészen a pelenkákig.
A Dr. Toby Jenkins által vezetett kutatásban két vegyész Dr. Andrew Johnson és Dr. Gareth Price valamint a biológus Dr. Nick Waterfield vesznek részt, továbbá kollégáik Barcelonából, Svájból és Németországból.
A kutatásra szánt teljes összegből a kutatócsoport kevesebb, mint hétszázötven ezer euró támogatást kap.
Az úgy nevezett szuperbaktériumok, mint a MRSA rendkívül veszélyesek, mivel a legtöbb hagyományos antibiotikummal szemben rezisztensek, és a probléma évről évre rosszabbodik.
A probléma megértése és megoldása érdekében a kutatók azt vizsgálni fogják, mely gének teszik lehetővé a baktériumok számára, hogy ellenállóvá váljanak.
"Egyszerűbben fogalmazva, azt szeretnénk tudni, mi a különleges abban az egyetlen baktériumban a millió közül, amelyik rezisztens egy antimikrobiális polimerre. Mely génjei aktiválódtak, melyek inaktiválódtak, mely fehérjéket termeli, hogy ezzel túlélését biztosítsa?" - mondta Dr. Jenkins.
"Ezzel a tudással a birtokunkban egy lépés előnyünk lenne az evolúcióval szemben, a patogén baktériumok, mint a MRSA vagy a Pseudomonas aeruginosa és az általuk okozott fertőzések ellen folytatott küzdelemben."
A Bath Egyetem kutatócsoportja által korábban létrehozott keverékek cinket, rezet és ezüstöt tartalmaztak, melyek hatékonynak bizonyultak a rezisztens baktérium törzsek elpusztításában, de az emberi sejtek számára nem mérgezőek.