Egy áttörő felfedezés forradalmasíthatja az emberiség kapcsolatát a betegségekkel - amerikai tudósok egy új vakcinációs módszert fejlesztettek ki, amely azonnali immunitást nyújt.
Az új módszer segítségével a vírusok, baktériumok, toxinok és akár rákos sejtek által okozott betegségek elleni azonnali védelem érhető el a kutatók szerint. Jelenleg a vakcinák hatásának kifejtése napokba, sőt hetekbe is telhet. Ám a kaliforniai Scripps Kutatóintézetben kifejlesztett két részes módszer specifikus sejteket céloz meg és egy "univerzális" immunreakciót indít be.
Egyfajta kémiai ellenanyaggal oltottak be kísérleti egereket egy programozható reakció beindítására, és egy másik fajta vegyületet - az "adapter" molekulákat - amelyek felismerik a megfelelő célpont sejteket. A két rész szinkronban működik, és a testen belül összekapcsolódik az azonnali hatás létrehozásához. "A vakcináinkban található antitesteket arra terveztük, hogy közömbösen keringjenek a szervezetben, amíg nem kapnak jelzéseket a személyre szabott kis molekuláktól az aktívvá válásra egy bizonyos célpont ellen" - közölte a kutatócsoport vezetője, Carlos Barbas.
"A módszer előnye, hogy lehetőséget nyújt arra, hogy az antitestek annyi idő alatt elkészüljenek, mint amennyi időbe telik egy injekció beadása vagy egy gyógyszer lenyelése. Ez működik a rákos sejtek, az influenzavírus, vagy akár az olyan toxinok ellen is, mint az anthrax, amellyel a katonák vagy akár a polgári lakosság is találkozhat egy bioterror támadás során" - közölte.
A vegyület-alapú módszer - a hagyományos biológiai megközelítésekkel ellentétben - a vakcina fejlesztések komoly kihívásainak tett eleget, közölték a szerzők, akiknek kutatási eredményeikről a Proceedings of the National Academy of Sciences című lap számolt be.
"A mi megközelítésünk abban az értelemben tér el a hagyományos vakcinációs megközelítéstől, hogy amikor megtervezünk egy antitest-adapter vegyületet, pontosan tudjuk, hogy a vegyület mivel fog reagálni" - magyarázta Barbas.
"Jelentőségére legjobb példa a HIV vírus. A jelenlegi vakcinákban számos antitestet hoztak létre a HIV ellen, ám legtöbbjük nem képes megcélozni a vírus aktív részét."
A világ egyik legnagyobb magánkézbe lévő bioorvosi szervezetének munkáját eddig csak melanomában vagy vastagbélrákban szenvedő egereken tesztelték. Jelenleg három klinikai tesztelés folyik Amerikában, mely során azt vizsgálják, mennyire hatékony az új módszer a különböző rákbetegségek és a cukorbetegség ellen.
Animáció: HáziPatika.com