Az Egyesült Államokban 2005-ben csaknem 19 ezer ember halt meg, miután megfertőződött azzal a baktériummal, amely ellenáll a gyógyszereknek is.
Egy friss kutatás szerint, amely a kormány megrendelésére készült, a baktérium kétszer olyan elterjedt, mint ahogy azt korábban gondolták.
A methicillin-rezisztens baktérium, a Staphylococcus aureus (MRSA) először a kórházakban és az idősotthonokban jelent meg, és támadta meg az amúgy is legyengült szervezetű embereket.
Bőrön át is fertőz
A fertőzés először a sebeken keresztül jutott a szervezetbe. Később azonban megjelent egy olyan változata is, amely már a bőrön át fertőzött, és az egészségeseket is megtámadta.
A járvány futótűzként terjedt Los Angelesben a homoszexuális férfiak körében, az atlantai egészségügyi hatóságok pedig a börtönökben is tapasztalták a kór gyors terjedését.
94 ezer fertőzött
A legújabb kutatás szerint az új vírustörzs 2005-ben több mint 94 ezer embert fertőzött meg, közülük pedig majdnem 19 ezren veszítették életüket. Sok esetben azonban nem sikerült pontosan beazonosítani, hogy az MRSA volt-e a halál kiváltó oka.
A kutatásból kiderült, hogy sokkal gyakoribb a vírusnak az a fajtája, amely már az egészséges szerveket is károsítja. Arra is rámutattak a felmérés készítői, hogy a betegség 85 százalékban olyanoknál jelent meg, akik átestek valamilyen orvosi kezelésen. Néhány intézmény kifejezett "vírusközponttá" vált, hiszen az orvosok és a nővérek a kezelések során az eszközökkel egyik betegről a másikra ragasztották át a kórt.
Vannak kórházak, ahol nem sikerült csökkenteni az új megfertőzöttek számát, mert nem tudták izolálni a kórt.
Az Egyesült Államokban 1968-ban ismerték fel először a betegséget. A betegség utolsó áldozata hétfőn veszítette életét, a tinédzserlányt egy hétig kapott kórházi ellátást, a fertőzés azonban nagyon hamar átterjedt a veséjére, a májára, a tüdejére és az izmaira is.