Félmillió éves emberi maradványokban találtak tuberkolózisra utaló jeleket a tudósok. A TBC eddig ismert legrégebbi áldozata körülbelül 5 ezer éve hunyt el.
Egyiptomi és perui múmiák vizsgálata után a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a TBC néhány ezer évvel ezelőtt jelent meg, a mai Törökország területén megtalált emberi maradványok azonban azt mutatják, hogy a baktérium jóval korábban kezdett pusztítani.
A tudósok egy olyan fiatal férfi csontjaira bukkantak, aki valószínűleg annak az embercsoportnak volt a tagja, amely először hagyta el Afrikát: Homo erectus lehetett. A férfi koponyáján egyfajta TBC-fertőzés jelei figyelhetők meg.
A maradványokat egy nemzetközi tudóscsoport vizsgálta meg. A szakértők a koponyacsontban olyan apró sérülésekre figyeltek fel, amelyek a Leptomeningitis tubercolosa jelei lehetnek; ez az agy és a gerincvelő burkait támadja meg.
A kutatók szerint lehetséges, hogy a férfi, aki társaival a trópusi éghajlatról vándorolt észak felé, sötét bőrszíne miatt fertőződött meg, mert szervezete nem termelt elegendő D-vitamint, így legyengült az immunrendszere.
A D-vitamin akkor termelődik, ha napsugárzás éri a bőrt. A sötét bőrszín, amelyben sok a festékanyag, a melanin, megvédi a szervet a Nap ultraviola sugárzása ellen, de hatással van a D-vitamin termelésére is.
A TBC eddig ismert legkorábbi áldozata 5 ezer évvel ezelőtt hunyt el, maradványaira Olaszországban találtak rá. Az új lelet bizonyíték lehet arra, hogy a kórokozó már félmillió évvel ezelőtt is pusztított.
A TBC légzőszervi betegség, amely cseppfertőzéssel terjed. Általában a tüdőt támadja meg, de a test minden részében okozhat tüneteket.