Olyan új fertőtlenítő eljárást fejlesztettek ki az Illinois Egyetem kutatói, amely a látható fényt használja a káros baktériumok és vírusok elpusztítására, még a sötétben is.
Jian Ku Shang, a műszaki és anyagtudományok professzora az Illinois Egyetemen és kutatócsoportja kifejlesztett egy olyan katalizátort, amely a látható fényt használja az UV fény helyett.
Az eljárás használható ivóvíz tisztítására, sebészi eszközök fertőtlenítésére, optikai felületek, számítógép monitorok, mobiltelefon kijelzők piszkos, olajos nyomoktól való megtisztítására.
Működési elve leegyszerűsítve:
Amikor látható fény éri a nitrogénnel kevert titánium-oxid hálót, elektron-lyuk párok keletkeznek, azonban az elektronok gyorsan reakcióba lépnek a lyukakkal, erősen korlátozva a katalizátor hatását. Ezért a hatékonyság növelése érdekében Shang és munkatársai a hálóhoz palládium nanorészecskéket adtak, amelyek elfogják az elektronokat, lehetővé téve, hogy a víz reakcióba léphessen a lyukakkal, és így oxidáló anyagok keletkezzenek, főként hidroxi gyökök, amelyek megölik a baktériumokat és vírusokat. Amikor kioltják a fényt, a palládium nanorészecskék elengedik az elektronokat, amelyek reakcióba léphetnek a vízzel, hogy további oxidáló anyagok jöjjenek létre.
"Az új katalizátor rendelkezik egy egyedülálló memóriával, amely miatt a fény kioltása utáni 24 órában is pusztítja a baktériumokat" - mondták a szakemberek.