Több helyről is kaptunk jelzést, miszerint az óvodák vezetői visszautasítják a miniszteri körlevélben foglalt feladatokat , és nem szervezik meg a H1N1-es kampányoltást.
Az oktatási és az egészségügyi miniszter közös levelében az áll, hogy "Az oltásokra 'oltási kampány' keretében kerül sor, mivel a kampányoltás a leghatékonyabb módja annak, hogy az egyes korosztályok fertőző betegségek elleni védelme minél nagyobb arányban legyen biztosított. (...) A kistérségi tisztiorvosi intézet szakemberei tájékoztatást adnak az intézmény vezetésének, orvosának, oktatási és egészségügyi személyzetének az oltási kampány jelentőségéről és a lebonyolítás részleteiről. Ismertetik a szervezés lépéseit, az oltóanyag biztosításának módját, az oltások ütemezését és a dokumentációs elvárásokat."
Azonban a levél azon mondatát, hogy "A védőoltást a szülő hozzájárulásával, engedélyével nemcsak az iskolaorvos/védőnő, hanem a háziorvos is beadhatja" sok óvodavezető úgy értelmezte, hogy ezek szerint nem kötelező a kampányoltás, majd a háziorvoshoz elviszi a szülő a gyereket, ha szeretne védelmet számára H1N1 ellen.
Csakhogy a gyermek háziorvosok közül van, aki egyelőre az oltási ütem I. részében feltüntetett gyerekeket oltja ingyenesen, tehát a krónikus betegségben szenvedőket. Másoknak receptet ad - azért pedig a patikában fizetni kell annak ellenére is, hogy 14 éven aluliaknak a H1N1 védőoltás ingyenes.
Az ÁNTSZ-től telefonon és e-mailben is érdeklődtünk, szóban azt a választ kaptuk, hogy hozzájuk ilyen jelzés még nem futott be, de utánanéznek.
A gyermek háziorvosoknál történő H1N1 oltással kapcsolatban pedig azt közölték, hogy a gyermek háziorvos minden 14 év alatti gyermeket köteles a nála lévő készletből beoltani, mivel már nincs I-es, II-es és III-as ütem, felszabadították a készleteket.
Az ÁNTSZ kommunikációs osztálya ígért visszahívást, de a nap végéig nem kaptunk választ arra, hogy az óvodák helyesen járnak-e el, amikor elutasítják a kampányoltást.
Kéky Kira