Tízmilliókat takaríthat meg az állam, ha körültekintően foglalkozik a krónikus májbetegek, a Hepatitis B, illetve Hepatitis C-vírussal fertőzöttek ellátásával, gondozásával.
A négy évvel ezelőtti várólisták ugyan megszűntek, ma nem kell sorban állni egy-egy rendelésnél, a feltételezett beteget azonnal fogadják.
Csakhogy a gondozásba vetteket két dolog sújtja. Az egyik a vizit- és dobozdíj, ami évente plusz 5 0-6 0 ezer forintot tesz ki, a másik pedig, hogy az egészségkassza aránytalanságai miatt néha hónapokig nem juthatnak el a szükséges orvosi kontrollra, vérvételre. Az elhúzódó kezelés maga a pazarlás.
Az orvosi szakma mind határozottabban tárgyal az egészségbiztosítóval, mondja Hunyady Béla, a pécsi egyetem professzora a Dunántúli Naplónak. A klinikai igazgatóhelyettes szerint hazánkban körülbelül 150 ezerre tehető a hepatitiszfertőzöttek száma, ebből néhány tízezer a felismert beteg, a többségük gyógyítható, kezelhető.
Hunyady professzor fontosnak tartja kiemelni: ezek a betegségek kizárólag vérrel és testnedvekkel terjednek, ezért a betegekkel szemben minden másfajta előítéletet el kell oszlatni. Erre szolgál a nemrégiben létrehozott, önismeretre és a külvilággal folytatott párbeszédre felkészítő dél-dunántúli egyesület is. (Dunántúli Napló)
STOP
(2007.08.07. 11:10)