Az immunrendszer saját hírnökeit öli meg, így játssza ki a szervezet védelmét egy vírus.
A vírusok számos fortélyt bevetnek, hogy kicselezzék immunrendszerünket. A Journal of Cell Biology szaklap szeptember 7-i (online) száma hasábjain közzétett tanulmány most feltárta a vírusok egyik fontos hadicselét, amellyel szervezetünk őreit átejtik.
A kutatóknak ugyanis sikerült azonosítani egy olyan fehérjét, amely a cytomegalovírus (herpeszvírus) számára lehetővé teszi az immunrendszer vírusölő védelmi mechanizmusának leállítását. A cytomegalovírussal a legtöbb ember találkozik élete folyamán. Ez a kórokozó, ahogy az új kutatásból kiderült, úgy cselezi ki az immunrendszer őrszemeit, hogy megcélozza az MHC I fehérjét. Amikor betegek vagyunk, az MHC I a vírusos fehérjék apró darabkáit elfogja, és a cytotoxikus T-sejtek számára bemutatja, amelyek az új információ birtokában, a vírust tartalmazó sejteket elpusztítják. Ilyenformán a fertőzést megszüntetné az immunrendszerünk, de a cytomegalovírus két génje megtéveszti a sejteket, amelyek ennek következtében az MHC I fehérjéket ubikvitinnel megjelölik - vagyis, feleslegessé váló fehérjeként lebomlásra ítélik -, és a proteoszómában elpusztítják őket. Azaz a fontos védelmi információt szállító hírnököket a saját szervezetük tagjai pusztítják el.
A kutatók egyelőre nem voltak képesek megállapítani, melyik protein játszik szerepet a fals ubikvitinációs folyamat beindításában, de több száz enzim kerülhet szóba. A tudósok 373 lehetséges célpontot vizsgáltak meg egyenként, és a TRC8 ligáz kiiktatásakor azt tapasztalták, az MHC I megmenekült a pusztulástól. A TRC8 mutáns verziói meg tudták akadályozni az ubikvitinációs folyamat beindulását, és lehetővé tették az MHC I számára, hogy rendeltetésének megfelelően folytassa munkáját. A kutatók azonban nagyon keveset tudnak egyelőre a fehérje funkciójáról, azon kívül, hogy néhány örökletes, szórványos vesetumor esetében mutálódik. Ez az eredmény pedig arra enged következtetni, hogy a TRC8 hagyományos célpontjai valószínűleg rákkeltő tulajdonsággal rendelkeznek.