Influenza: új, hatékonyabb oltás jöhet

Az influenza elleni általános védőoltás kifejlesztésében egy bizonyos ellenanyagcsoport serkentése segíthet.

A széles spektrumú neutralizáló antitestek az immunrendszer által termelt kisméretű fehérjék, amelyek számos vírustörzshöz, illetve baktériumhoz, gombához és más betolakodókhoz kötődve elpusztítják azokat. Influenza esetén a vírus "szárához" vagy "törzséhez" kötődnek, ami a legtöbb vírustörzs esetében hasonló, nem pedig a "fejéhez", ami a legtöbb antitest célpontja.

A Science Translational Medicine augusztusi számában megjelent tanulmányukban a New York-i Mount Sinai Egyetem Icahn Orvosi Karának kutatói Matthew Miller vezetésével 40 személytől vettek vérszérum mintát 1987 és 2008 között, és megvizsgálták bennük a széles spektrumú neutralizáló antitestek válaszát. Az alanyok 1917 és 1952 között születtek.

A pándémiás vírustörzsek feje nagyon eltér a nem pándémiás vírustörzsekétől, ezért a kutatók úgy gondolták, hogy amikor a szervezet ezeknek az új vírusoknak van kitéve, valószínűleg több széles spektrumú neutralizáló antitestet termel, amelyek a vírus "szárát" támadják. Hipotézisük ellenőrzése érdekében olyan résztvevőket is választottak, akik ki voltak téve az 1957-es ázsiai H2N2 , az 1968-as hongkongi H3N2, illetve az 1977-es orosz H1N1 influenzajárványnak.

Az eredmények azt mutatták, hogy az összes alanyban nőtt idővel a széles spektrumú neutralizáló antitestek száma, de a H2N2 vagy a H1N1 influenzavírusoknak kitett személyekben jelentősen magasabb volt az antitestek szintje, mint a többi alanyban. Azokban volt a legmagasabb az antitestek szintje, akik egynél több pándémiás influenzavírusnak is ki voltak téve életük során.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatásból az derül ki, hogy azok a vakcinák nyújtják a legnagyobb védelmet, amelyek a szervezet reakcióját utánozva több fajta vírust is elpusztítanak, különösen olyanokat, amelyek hasonló "szárral", de eltérő "fejjel" rendelkeznek. Dr. Miller úgy véli, hogy ha létre tudnánk hozni egy olyan oltóanyagot, amely a szervezet a pándémiás vírusokra adott válaszát utánozza, sikerülne megalkotni egy általános influenza elleni védőoltást.

A szezonális influenza gyakori, komoly betegség, amely akár halálhoz is vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint évente mintegy 3-5 millió ember fertőződik meg a világon influenzával, és a betegség következtében elhunytak száma eléri a 300-500 ezer főt. A szezonális influenza főként az időseket, a krónikus betegségekben szenvedőket és a kisgyermekeket érinti. A szövődményes esetek is ezekben a csoportokban alakulnak ki leggyakrabban. Tavaly a világon több mint 16 000 ember hunyt el igazoltan H1N1 fertőzés következtében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra