Mikor inhaláljunk?
Nátha és megfázás esetén a legtöbb ember még mindig az otthoni praktikákra és a természetes gyógymódokra esküszik, és például inhalálással próbálja enyhíteni a bajt. Igazuk lehet, hiszen a szakemberek is egyetértenek abban, hogy ez az egyik leghatásosabb módszer megfázásnál.
Kellemes mikrokörnyezet inhaláláshoz
Kovács Viktória fül-orr-gégész, audiológus főorvos szerint fontos, hogy megteremtsük a megfelelő páradús mikrokörnyezetet, ezért érdemes egy takarót vagy törölközőt tenni a fejünkre, amikor a gőz fölé hajolunk . Figyeljünk arra is, hogy a gőz ne legyen forró, csak kellemesen meleg.
Inhalálni a legegyszerűbben sós vízzel lehet, de érdemes néhány gyógynövényt is bevetni: a kamilla és az eukaliptusz is jó, de akár egy kanál zöld pajzsos, mentolos-eukaliptuszos bedörzsölő balzsamot is tehetünk a forró vízbe. 10-15 percnél nem kell többet töltenünk a gőzben, és érdemes többször megismételni.
Alvás előtt a legjobb inhalálni
Inhalálás után a hőmérsékletkülönbség miatt tilos kimenni a lakásból, érdemes minimum 1-2 órát várni, ezalatt szervezetünk visszaáll a normális hőmérsékletre. A legjobb, ha közvetlenül lefekvés előtt végezzük el a műveletet, alvás is segítheti a gyógyulást. Létezik hideg inhalálás is , amikor egy csutora segítségével juttatjuk a jótékony páradús levegőt közvetlenül a légutakba. Ez ugyan egyszerűbbnek hangzik, ám a szakorvos mégis a meleg inhalálást tartja hasznosabbnak.
Az inhalálás leginkább a köhögés , orrdugulás és fejfájás esetén lehet hasznos, de valamennyi felső légúti megbetegedés tüneteit is enyhítheti.