Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei jelenleg néhány tucat esetet vizsgálnak, hogy megállapítsák, a koronavírus omikron variánsának frissen azonosított BA.4 és BA.5 jelű alváltozata mennyire lehet fertőzőképes és veszélyes a korábbi alvariánsokkal összehasonlítva - írta a Reuters értesüléseire hivatkozva a WebMD.
Egy igazán kitartó és trükkös variáns
Az omikron variánst (B.1.1.529) először 2021 november közepén mutatták ki Dél-Afrikában, és olyannyira fertőzőképesnek bizonyult, hogy pár hónap alatt globálisan kiszorította az addig domináns delta variánst. A WHO november 26-án vette fel az omikront az aggodalomra okot adó variánsainak listájára.
Azóta egy, az eredetinél még fertőzőképesebb és gyorsabban terjedő alváltozatot is kimutattak: ma már a BA.2 okozza az új fertőzések legnagyobb részét (a szekvenált esetek mintegy 94 százalékánál mutatták ki). Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ múlt heti jelentése szerint az Egyesült Államokban előforduló új esetek mintegy háromnegyedéért a BA.2 alvariáns felelős. Kutatók szerint egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a BA.2 súlyosabb tüneteket okoz, mint elődje, a BA.1.
A WHO szerint egyelőre nincs ok aggodalomra
Az Egészségügyi Világszervezet a BA.4 és a BA.5 alvariánst azért vizsgálja, mert mint közölték, további mutációkat tartalmaznak, amelyek hatással lehetnek a vírus immunválaszt kikerülő képességére. A szervezet egyébként a BA.1.1 és a BA.3 alváltozatot is nyomon követi - írta a Reuters.
Eddig csak néhány tucat fertőzöttnél mutatták ki a BA.4 és BA.5 alvariánst. Előbbit Dél-Afrikában, Dániában, Botswanában, Skóciában és Angliában is észlelték január 10. és március 30. között. A BA.5 alvariánst múlt hétig csak Dél-Afrikában detektálták, de a botswanai egészségügyi minisztérium azóta közölte, hogy BA.4 és BA.5 okozta fertőzést is észleltek 30 és 50 év közötti, teljesen beoltott embereknél. Egyelőre mindannyian enyhe tünetekkel küzdenek.
Tulio de Oliviera, dél-afrikai virológus hét elején Twitteren jelentette be, hogy a BA.4 és BA.5 alvariáns időközben Belgiumban, Dániában és Németországban is felbukkant.