A Georgia-i Orvostudományi Főiskola kutatói egy új védőoltást fejlesztenek ki a HPV (humán papillóma vírus) kilenc legveszélyesebb változata ellen.
A kereskedelmi forgalomban már kapható egy vakcina, melyet az Amerikai Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal is megfelelőnek talált, mely vírus okozta méhnyakrák 70 százalékáért felelős 16-os és 18-as, valamint a nemi szervek környékén kialakuló (genitális) szemölcsök 90 százalékáért felelős 6-os és 11-es típusok ellen véd - írja a MediPress.
"Az új vakcinát, mely a kilenc legveszélyesebb vírustörzs ellen lesz reményeink szerint hatásos három különböző hígításban hasonlítjuk össze az eddig kapható, négy törzs ellen védő készítménnyel. A hatékonynak és biztonságosnak mutatkozik az új vakcina, akkor nem csak a jelenlegi négy törzzsel szemben lesz hatékony fegyverünk, hanem további öt, szintén daganatkeltő hatású vírustörzzsel szemben is." - magyarázta Dr. Daron Ferris, a kutatócsoport vezetője, majd hozzátette:
"Az új vakcina azon öt HPV törzs ellen véd, melyek a legnagyobb valószínűséggel okoznak rákmegelőző vagy daganatos elváltozást a vírussal fertőzött nők méhnyakán. A betegség jelenleg még nem gyógyítható és eddig csak a tetravalens (négy törzs ellen ható) készítmény volt az egyetlen mód a megelőzésre.
Az új vakcina hatásmechanizmusa lényegében ugyanaz, mint az előzőé, azaz olyan fehérjéket tartalmaznak, melyek a szervezetben egy vírushoz hasonlító, de egy üres kapszulát hoznak létre. Az immunvédekezést elindítja, de mivel DNS-t nem tartalmaz, betegséget nem tud okozni.
"Az első vakcina kipróbálásakor a kontroll csoport hatóanyag nélküli injekciót kapott, míg most a kontroll csoport a régi vakcinát kapja, tehát minden résztvevő valódi oltást fog kapni. Az egyetlen különbség csak az, hogy az egyik esetben kilenc törzzsel szemben válik valaki védetté, míg a másik esetben csak néggyel szemben." - hangsúlyozta Dr. Ferris.
A vizsgálatban főleg 9 és 26 év közötti nők részvételére számítanak, mivel a HPV fertőzés leggyakrabban a 15-25 éves kor között alakul ki. A résztvevőknek három és fél éven keresztül háromhavonta 5-11 kontroll vizsgálaton kell majd megjelenniük, mely során a fizikális és nőgyógyászati vizsgálat mellett HPV-tesztet és daganatszűrő vizsgálatokat is végezni fognak.
STOP