Kevés a hatásos antibiotikum

Az Egészségügyi Világszervezet az antibiotikumokkal szemben egyre ellenállóbb betegségek miatt kongatja a vészharangot.

Túl keveset tesz a nemzetközi közösség az új, hatékony antibiotikumok fejlesztéséért az Egészségügyi Világszervezet ( WHO ) szerint. Jelenleg csak nagyon kevés kezelési lehetőség létezik a rezisztens kórokozókkal szemben - közölte szerdán a szervezet.

Brit orvosok egy csoportja az eddigi ajánlással szemben javasolná, hogy a beteg ne szedje be az összes antibiotikumot. Szakemberrel beszélgettünk erről az állításról, illetve a felelős antibiotikum-használat fontosságáról.

Hatástalanná válhatnak a megszokott gyógyszerek

A gyógyszereknek ellenálló kórokozók komolyan veszélyeztetik az orvostudomány előrehaladását - mondta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO igazgatója. "A kutatás és fejlesztés területén égető szükség van több befektetésre, különben ismét eljön egy kor, amikor az emberek a közönséges fertőzésektől és a kis beavatkozásoktól is félni fognak" - mondta Tedros.

A baktériumok egyre ellenállóbbá válnak az antibiotikumokkal szemben
A baktériumok egyre ellenállóbbá válnak az antibiotikumokkal szemben

Csak a kezelésnek ellenálló tuberkulózisban évente 250 ezren halnak meg. Más betegségeket is, mint a tüdőgyulladást vagy a húgyutak fertőzését olyan kórokozók váltják ki, amelyek ellenállnak a jelenlegi antibiotikumoknak . A WHO szerint 51 új antibiotikum közül, amelyet jelenleg fejlesztenek, csak nyolc jelent valóban új kezelési módot. "A gyógyszergyártóknak és a kutatóknak sürgősen az olyan súlyos fertőzésekkel szembeni új antibiotikumok fejlesztésére kell koncentrálniuk, amely fertőzésekben a páciensek néhány nap alatt meghalhatnak" - mondta Suzanne Hill, a WHO szakértője.

Az antibiotikumok felfedezése óriási előrelépés volt az orvostudományban, számos életveszélyes fertőzés vált gyógyíthatóvá általuk. Manapság azonban gyakran indokolatlanul használjuk ezeket a gyógyszereket. A felső légúti fertőzéseket 10-ből kilenc esetben vírusok okozzák, így sokszor szükségtelenül szedünk antibiotikumot, hiszen a vírusokkal szemben ezek hatástalanok. A túl gyakori antibiotikumkúra pedig legyengíti legfontosabb immunszervünket, a bélrendszerünket, a baktériumok pedig gyorsan megtanulnak védekezni a gyógyszerekkel szemben, így az ellenálló törzsek könnyen elszaporodhatnak. Hogy miért veszélyes ez, és mit tehetünk ellene, arról egy korábbi cikkünkben részletesebben írtunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra