Koronavírus: ezért lesz nehéz ismét szigorítani

Még nem látjuk, mikor érkezhet a második hullám, de a lakosság türelme már most Európa-szerte fogyóban van.

A lakosság, illetve a gazdasági szereplők nyomásának engedve több országban is enyhítettek a járvány miatt bevezetett korlátozásokon. Nagy-Britanniában múlt szombaton újranyitottak a pubok, szórakozóhelyek és mozik, de Spanyolországban és Németországban is lazítottak a szabályokon. Ez azonban a sokhelyütt a járvány újboli fellángolásával, a fertőzöttek számának növekedésével járt. A sokat emlegetett, második hullámról még semmit sem tudunk, de az eddigi tapasztalatok alapján nem lesz egyszerű feladat ismét elfogadtatni a korlátozásokat a lakossággal - írja a CNN .

Koronavírus: ezt tegyük, hogy ne legyen 2. hullám Magyarországon már jelentősen csökkent a járványveszély, az új típusú koronavírus azonban még mindig köztünk van. Most azonban, hogy az életünk szinte teljesen visszatérhetett a normál kerékvágásba, sokkal több múlik a lakosság viselkedésén. Például az, hogy lesz-e második hullám itthon. Kattintson a részletekért!

Egyre nő az elégedetlenség

Szakértők szerint a járvány következő szakaszában már nem egész országokra vonatkozó korlátozásokat fognak bevezetni, sokkal inkább a különböző járványgócokat igyekeznek majd a hatóságok izolálni a társadalom többi részétől. Hasonlóan jártak el a németországi Gütersloh járásban is, amelynek húsüzemében június közepén azonosítottak koronavírus-fertőzötteket. Az üzemben 1331 dolgozó szervezetében mutatták ki a koronavírust, a hatóságok azonban gyorsan lezárták az épületet, majd az egész tartományban kijárási korlátozást, illetve átfogó szűrést vezettek be. A hatékony és gyors intézkedésnek köszönhetően a járványt sikerült elfojtani .

A CNN-nek nyilatkozó Dr. Alexander Kekulé virológus szerint az újabb hullámok helyett elsősorban a németországihoz hasonló járványgócok elleni küzdelemről szól majd a következő időszak. Ez pedig csak akkor lehet hatékony, ha a lakosság hozzászokik néhány alapvető szabályhoz. Ahogy a világ bizonyos pontjain szinte kötelező a szúnyogháló használata a betegséget terjesztő vérszívók ellen, úgy kell a mindennapi élet részévé tenni a maszkviselést.

Szintén fontos lenne a társadalmon belüli összetartás, amit a félelem forgácsolhat szét. A Gütersloh járásban történt fertőzések hallatára az interneten árulni kezdtek "Maradj távol tőlem, én én Guetersloh-ból érkeztem!" feliratú pólókat. A tartományban kiállított rendszámmal rendelkező autókkal pedig nem szívesen közlekednek a helyi lakosok, mert félnek, hogy diszkriminálják őket.

A járvány miatti újbóli megszorítások ellen tüntettek Belgrádban. Fotó: MTI/EPA/Andrej Cukic
A járvány miatti újbóli megszorítások ellen tüntettek Belgrádban. Fotó: MTI/EPA/Andrej Cukic

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ahogy az országok elkezdték lezárni a határokat, a lakosok úgy néztek egyre rosszabb szemmel a külföldről érkezőkre. A múlt hónap végén az olasz Mondragone városában a hatóságok karantén alá vontak egy épületet, miután az ott elszállásolt, bevándorló idénymunkások közül 49 fertőzöttet találtak. A helyszín biztosítására a hadsereget is kiküldték, a karanténban lévők azonban megpróbáltak kitörni, majd tiltakozni kezdtek a lezárás miatt. A régió kormányzója, Vincenzo De Luca egy interjúban a külföldi munkavállalókat okolta a járvány terjedéséért, és azt ígérte, hogy a következő hetekben kiemelt figyelmet fordítanak majd a bevándorlók szűrésére.

Szerbia fővárosában pedig azután tört ki tüntetés, hogy az elnök, Aleksandar Vucic a megugró fertőzésszám miatt ismét hétvégi kijárási tilalmat akart bevezetni. A tiltakozók a parlament épületéhez vonultak és kövekkel, palackokkal dobálták meg az ott felsorakozó rendőrsorfalat. Az erőszakos megmozdulások hatására a szerb elnök visszakozott, és bejelentette, mégsem lesz kijárási tilalom, más korlátozó intézkedések azonban továbbra is várhatóak majd. Az elégedetlenséghez itt egy rosszul levezényelt parlamenti választás és a sokszor bizonytalan kormányzati járványkezelés is hozzájárult.

A fent felsorolt esetek jól mutatják, hogy a lakosság türelme már az első hullám végéig elfogyhat, az újonnan bevezetett, szigorú intézkedésekre pedig egyre hevesebb indulatokkal reagálnak. A fejlődő országok szegényebb régióiban pedig az emberek egyszerűen nem tehetik meg, hogy ne menjenek el dolgozni, hiszen úgy étel sem kerülhetne az asztalra. A népharag pedig könnyen a különböző társadalmi csoportok ellen fordulhat, ahol már az is "bűnnek" számít majd, ha valaki egy fertőzött régióban él.

Jó hírek érkeztek a koronavírus elleni magyar szerről - a részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra