Reményt keltő hírek jöttek néhány napja a Pfizer amerikai gyógyszergyártó cég és a német BioNTech biotechnológiai vállalat közösen fejlesztett, koronavírus-elleni vakcinájának teszteléséről. Az első eredmények alapján az oltás több mint 90 százalékos hatékonyságú, így igazi áttörést jelenthet a járvány elleni harcban. A Reuters cikke ugyanakkor rávilágított egy komoly problémára is: az oltóanyag igen sérülékeny, ami miatt a rossz egészségügyi infrastruktúrával, de szélsőséges klímával bíró ázsiai és afrikai országokban nehezen elképzelhető a tömeges kiszállítása és tárolása.
Az egészségügyi szakértők szerint, még ha az egyik vakcina minden teszten átmegy és engedélyezik annak használatát, az sem jelenti a járvány végét. Rengeteg probléma lehet ugyanis a készítmények szétosztásával, főleg az olyan szegényebb országokban, amelyek nincsenek felkészülve a teljes lakosság tömeges oltására.
A Pfizer oltóanyagának alapjául szolgáló genetikai anyagot mínusz 70 Celsius-foknál alacsonyabb hőmérsékleten kell tárolni. Ez pedig már önmagában is komoly kihívás elé állítja Ázsia néhány országát, valamint Afrika és Latin-Amerika nagy részét. Ezekben az országokban ugyanis az egészségügyi infrastruktúra sincs megfelelően kiépítve és komoly kihívást jelent a hegyekbe vagy környező szigetekre eljuttatni az oltóanyagot anélkül, hogy azt a szélsőséges időjárási viszonyok károsítanák.
Japán bizakodó, Dél-Korea kivár
Ázsiában különösen fontos lenne egy sikeres oltókampány, itt él ugyanis a világ népességének háromötöde, több mint 4,6 milliárd ember. A szakemberek szerint a járvány megállításához legalább a népesség 70 százalékát be kellene oltani, ezért a legnagyobb lakossággal bíró országokban is fontos valamilyen megoldást találni az oltások tárolására.
Még a világ leggazdagabb államai között számon tartott Japán és Dél-Korea számára is komoly kihívást jelent majd a vakcinák minőségének megőrzése. "Nem vagyok biztos benne, hogy az országunk felkészült a szükséges logisztikai lánc kiépítésére. A japán kórházak legtöbbjében nincsenek az ehhez szükséges, rendkívüli hideget biztosító fagyasztókból" - mondta el Fumie Sakamoto, a tokiói St. Luke Kórház fertőzésellenőrzési vezetője. Ennek ellenére Japán már szállítási megállapodást kötött a Pfizer és BioNTech cégekkel, amelyektől 120 millió adag oltóanyagot rendeltek be. Ausztrália 10 millió adagot, a kínai Fosun pedig 10 millió adagot biztosított Hongkong és Makaó számára.
Kwon Jun-wook, a dél-koreai betegségmegelőzési központot (KDCA) tisztviselője szerint az országuk egyelőre a kivárás mellett dönt, és megfigyeli, hogy a többi nemzet hogyan oldja meg a vakcinák tárolását és kiszállítását. Az ország nemrég tapasztalt hasonló problémákat, amikor körülbelül 5 millió adag influenza elleni oltást kellett eldobnia, mert azokat nem az ajánlott hőmérsékleten tárolták.
Indonéziának még komolyabb kihívás lesz a megfelelő átoltottsági arány elérése, 273 milliós lakossága ugyanis több mint 17 ezer szigeten van szétszórva. Az ország többféle oltóanyag együttes használatát fontolgatja, de a Pfizer termékét egyelőre ők sem tervezik beszerezni. Szintén nem jelentkezett az oltásért Vietnám sem, amely a határzárral és a szigorú teszteléssel sikeresen megfékezte a járvány kitörését.