Koronavírus: rossz hírek a dél-afrikai mutánsról

Az új koronavírus dél-afrikai variánsa (B.1.351) ellenállóbb lehet a Pfizer-BioNTech-féle vakcina által kiváltott immunválasszal szemben, mint a vírus többi ismert törzse - mutatta ki egy jelenleg szakértői bírálatra váró izraeli tanulmány.

Hamarosan kiterjeszthetik a Comirnaty vakcina alkalmazását a 12-15 év közötti serdülőkre. Részletek itt.

Izrael jó helyszínt szolgáltatott egy ilyen jellegű kutatás lefolytatására, mivel az ország lakosságának már több mint felét, illetve a felnőttek négyötödét beoltották mostanra a vakcina második dózisával is. A legtöbben az amerikai Pfizer gyógyszergyártó cég és a német BioNTech biotechnológiai vállalat által közösen kifejlesztett Comirnaty vakcinát kapták meg - olvasható az IFLscience cikkében. A Tel-Avivi Egyetem és a Clalit Health Services, Izrael egyik legnagyobb egészségügyi szolgáltatója kutatói összesen nyolcszáz igazolt koronavírus-fertőzött bevonásával folytattak le egy vizsgálatot.

A koronavírus dél-afrikai variánsa ellenállóbb lehet a vakcina nyújtotta immunvédettséggel szemben
A koronavírus dél-afrikai variánsa ellenállóbb lehet a vakcina nyújtotta immunvédettséggel szemben. Fotó: Getty Images

Mint azt a Reuters írja , az érintettek pontosan fele annak ellenére kapta el a fertőzést, hogy előzőleg már legalább a vakcina első dózisával beoltották őket, mi több, 150-en a második adagot is megkapták. A kontrollcsoportba ezzel szemben négyszáz olyan COVID-19-beteg került, akik előzőleg nem kaptak védőoltást. A két csoport összehasonlításából egyfelől kiderült, hogy a dél-afrikai variáns mindössze a megbetegedések 1 százalékáért felelős Izraelben. Másfelől azonban arányosan mintegy nyolcszor gyakrabban mutatták ki azoknál a betegeknél, akik átestek a teljes oltássorozaton, mint azoknál, akiket még egyáltalán nem oltottak.

"Összehasonlítva az oltatlan csoporthoz képest, aránytalanul magas mértékben mutattuk ki a dél-afrikai variánst olyan embereknél, akiket beoltottak a vakcina második adagjával. Ez azt jelenti, hogy a dél-afrikai variáns valamelyest képes áttörni az oltóanyag nyújtotta védelmen" - magyarázta Adi Stern, a Tel Aviv-i Egyetem kutatója. A tanulmány szerzői ezzel együtt felhívták a figyelmet, hogy vizsgálatukban csak kevés olyan ember szerepelt, akiket a dél-afrikai variáns fertőzött meg, mivel az egyelőre ritkán fordul elő Izraelben. Másfelől a kutatásnak nem volt célja megállapítani a vakcinák hatékonyságát bármely variánssal szemben, hiszen kizárólag olyan alanyokat vett figyelembe, akiket előzőleg már pozitívan teszteltek COVID-19-re.

A tanulmány a medRxiv rendszerében jelent meg, és jelenleg szakértői bírálatra vár. A Reuters szerint a Pfizer nem kívánt reagálni a tanulmány eredményeire.

Elképzelhető, hogy Izraelben a magas fokú átoltottság miatt már kialakult egyfajta közösségi immunitás az új típusú koronavírussal szemben, ez pedig újabb járványügyi korlátozások feloldását teszi lehetővé - véli Eran Szegal, a Weizmann Tudományos Intézet informatikus-biológus professzora. További részleteket korábbi cikkünkben olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

A ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten a Dunántúl nyugati, délnyugati kétharmadán, illetve az Alföld egyes részein - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet a napos részeken 8 és 12, míg a borult, párás, ködös vidékeken 2 és 7 fok között alakul. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.