Koronavírus: "túl sok embert veszítünk el naponta"

Az elmúlt közel egy év legmagasabb szintjét érte el az Egyesült Államokban a koronavírus miatti halálozások száma - jelentette be szerdán az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC). A CDC legfrissebb adatai szerint az újonnan bejelentett, COVID-19-hez köthető halálozások egy hétre vetített napi átlaga hétfőn elérte a 2166 esetet.

Világszerte több mint 11 ezer COVID-19-hez köthető halálesetet regisztráltak csütörtök reggelig a Föld országaiban.

Novemberben, mielőtt az omikron változatot először észlelték, ugyanez a szám 1014 volt. Tavaly február 15-én - a fertőzések számának téli megugrása idején - a koronavírus miatti halálozások napi átlaga elérte a 2293-at. Ezzel együtt a CDC szerint a mostani adat még mindig elmarad a járványügyi központ által 2021. január 13-án rögzített 3422-es negatív csúcstól. "Még mindig túl sok embert veszítünk el naponta ahhoz, hogy ez bármilyen módon elfogadható legyen" - jelentette ki Jodie Guest, a Georgia államban található Emory Egyetem Közegészségügyi Iskolájának epidemiológusa a The Wall Street Journal című amerikai napilapnak nyilatkozva.

Autós tesztállomás az atlantai Mercedes-Benz Stadionnál január 14-én
Autós tesztállomás az atlantai Mercedes-Benz Stadionnál január 14-én. Fotó: MTI/EPA/Erik S. Lesser

Szakemberek szerint egyre több bizonyíték lát napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a vírus omikron változata kisebb valószínűséggel okoz súlyos megbetegedést, illetve halált, mint a delta variáns. Ezzel együtt az omikron fertőzőképessége és terjedési sebessége miatt túlterhelté váltak az amerikai kórházak, elsősorban a be nem oltott emberek miatt - írja az amerikai sajtó.

"Megdöbbentő különbséget" látni a fertőzések, a kórházi ápolásra szoruló betegek, illetve a halálesetek száma tekintetében, ha az elmúlt hónap adatait összevetjük a korábbiakkal - mondta szerdai tájékoztatóján Rochelle Walensky, a CDC igazgatója. "Bár az esetszámok drámaian megnőttek, és ötször magasabbak, mint a delta hullám idején, a kórházi kezelések száma nem nőtt ugyanilyen mértékben, és a halálozások száma továbbra is alacsony az esetszámokhoz képest" - tette hozzá.

Hamarosan elérhető az omikron elleni oltás

A CDC múlt héten ismertetett új tanulmánya szerint a Pfizer és a Moderna vállalatok által kifejlesztett vakcinák emlékeztető dózisai legalább 90 százalékban hatékonyaknak bizonyultak az omikron és a delta változatok miatti kórházi kezelések megelőzésében. A Moderna a közelmúltban bejelentette, hogy közel áll egy omikronra specializált vakcina kifejlesztéséhez, amelynek klinikai tesztelése a következő hetekben várható. Az amerikai Pfizer és a német BioNTech gyógyszeripari vállalatok kedden jelentették be, hogy megkezdték a klinikai kísérleteket a módosított, kifejezetten a koronavírus omikron változata elleni vakcinájukkal, hogy meggyőződjenek annak hatékonyságáról és biztonságosságáról.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A vakcinák továbbra is erős védelmet nyújtanak az omikron okozta súlyos megbetegedések ellen. Az újonnan megjelenő adatok azonban azt mutatják, hogy a vakcina nyújtotta védelem gyorsabban csökken, mint ahogy az a korábbi törzseknél megfigyelhető volt" - mondta Ugur Sahin, a BioNTech vezérigazgatója. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a hónap elején azt mondta, hogy az omikronspecifikus vakcina valószínűleg márciusban készülhet el.

Japán kutatók szerint az omikron variáns akár nyolc napig is fertőzőképes maradhat különböző felületeken megtapadva.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra