Koronavírus: új vakcina tesztelése indul októberben

A koronavírus-járvány még mindig nem ért véget, az egyes országok pedig különféle módszerekkel próbálják megfékezni a kór további terjedését. Oroszország például egy új vakcina tesztelésébe kezd hamarosan, Romániában várhatóan kötelezővé teszik a védettségi igazolást az egészségügyben, Szerbiában pedig távoktatással kezdődik a tanév az egyetemeken.

Egy új, Betuvax elnevezésű koronavírus-vakcina tesztelése kezdődik meg októberben Oroszországban. A klinikai vizsgálat első és második szakasza leghamarabb jövő februárban vagy márciusban fejeződhet be. Az orosz egészségügyi minisztérium által jóváhagyott tesztelést a szentpétervári Anatolij Szmorogyincev Influenzakutató Tudományos Intézet és az Ökobiztonság Gyógyászati Központ, valamint a permi Professzionális Gyógyászati Központ laboratóriumbázisán fogják végrehajtani 170, 18 és 60 év közötti önkéntes bevonásával. Az első szakaszban az oltóanyag biztonságosságát, a másodikban pedig az adagolását fogják vizsgálni.

Ezt kell tudni az új vakcináról

Az orosz Humán Őssejt Intézet (ISZKCS) által kifejlesztett Betuvax egy rekombináns alegységvakcina, amely nem tartalmazza a vírus élő komponenseit, csak SARS-CoV-2 gömb alakú részecskéire hasonlító összetevőket, amelyek felszínén a vírusfehérje található. Az oltóanyag beadása után a szervezet immunitást fejleszt ki ezzel a fehérjével szemben, és ezt követően készen áll majd a SARS-CoV-2 elleni küzdelemre. A fejlesztők feltételezése szerint ezt az oltóanyagot a veszélyeztetett emberek beoltására, valamint újraoltásra is használni lehet majd.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Új vakcina tesztelése indul októberben. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Kötelező lehet a COVID-igazolvány a román egészségügyben

Kötelezővé tennék az uniós digitális COVID-igazolványt a romániai egészségügyi dolgozók számára a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején. Az erről szóló törvénytervezetet hétfőn bocsátotta vitára a bukaresti szaktárca. Azoknak az orvosoknak és nővérnek, akik még nem oltatták be magukat és nem is estek át a koronavírus-fertőzésen, a saját költségükön kell majd rendszeresen teszteltetniük magukat ahhoz, hogy dolgozhassanak. Ellenkező esetben a munkaszerződésüket 30 napra felfüggesztik, azt követően pedig felbontják, ha továbbra sem tesznek eleget a szabályoknak.

"Az első vonalban dolgozó orvosoknak, nővéreknek, mindenkinek, aki a koronavírus ellen küzd, hálával tartozunk. Őket és a betegeket is meg akarjuk védeni attól, hogy a korházban kapják el a vírust, ezt a célt szolgálja a javaslat. Az oltás ingyenes és mindenki számára biztosított, de ha valaki nem akar oltakozni, a tesztelést és annak költségét is vállalnia kell" - mondta Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter. A törvényjavaslat 100 ezer lejig (7,1 millió forintig) terjedő büntetést róna ki azokra, akik megszegik ezt a szabályt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vannak, akik ezért nem oltatják be magukat a koronavírus ellen, mert már átestek a fertőzésen. Azonban egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a gyógyultaknak is érdemes felvenniük az oltást , ugyanis azzal jelentősen erősebbé tehetik a COVID-19 elleni immunitásukat.

A legnagyobb román egészségügyi szakszervezet hétfőn közleményben tiltakozott a tervezet ellen, és egy olyan tábornokhoz hasonlította Florin Citu kormányfőt, aki a háború kellős közepén leszereli a hadsereg felét. A Sanitas szakszervezet azt valószínűsíti, hogy egy ilyen törvény hatályba lépése esetén az egészségügyi alkalmazottak mintegy felének fel fogják bontani a munkaszerződését. A szakszervezet egy augusztusban közölt felmérése szerint Romániában az állami kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 54 százaléka olttatta be magát a COVID-19 ellen. Az orvosok valamivel több mint kétharmada vette fel az oltást, az ápolók körében 55 százalékos az átoltottság, míg a kisegítő személyzetnek csak kevesebb mint fele igényelte a vakcinát.

Távoktatással kezdődik a tanév Szerbiában

Közben az is kiderült, hogy a szerbiai egyetemeken a kedvezőtlen járványmutatók, illetve az ajánlások miatt a hallgatóknak kizárólag a gyakorlati oktatáson majd kell személyesen megjelenniük. Az előadásokat otthonról, az interneten keresztül követhetik majd.

Egy éven belül többé-kevésbé visszatérhet az életünk a normális kerékvágásba , azonban évente szükség lehet a védőoltás megismétlésére - véli Albert Bourla, a Pfizer elnök-vezérigazgatója.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra