Nemzeti tbc-referencialaboratóriumot adnak át a héten az idei tuberkulózis világnapjához kapcsolódóan az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben. Az új intézmény megkönnyítheti a tbc által napjainkban leginkább fenyegetett hajléktalanok körében is a súlyos kór visszaszorítását.
Hazánkban az elmúlt évtizedekben - a kilencvenes évek első felét kivéve - folyamatosan csökkent a tuberkulózisban megbetegedettek száma. 2007-ben már csak 1740 új beteget fedeztek fel. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy nyugodtan hátradőlhetünk. Globalizálódott világunkban még most is komoly fenyegetést jelent a tuberkulózisjárvány. Csak Európában évente 400-450 ezer új megbetegedést és 60-65 ezer körüli tbc-hez köthető halálesetet regisztrálnak, a világon pedig ennek több mint tízszeresét.
A tuberkulózis világviszonylatban tapasztalható újbóli előretörésének számos oka van. A legfontosabbak közé tartozik, hogy egyes tbc-baktériumtörzsek ellenállóvá váltak. A többszörösen gyógyszerrezisztens (MDR), valamint a szélsőségesen gyógyszerrezisztens (XDR) tbc-törzs már a világ minden táján felbukkant, de leggyakrabban Ázsiában és a tőlünk keletre fekvő európai országokban fordul elő. Az sem javítja a helyzetet, hogy az elmúlt évtizedek során sem új gyógyszert, sem új oltóanyagot nem fejlesztettek ki, aminek legvalószínűbb oka az, hogy a tbc által fenyegetettek sehol sem tartoznak a fizetőképes rétegek közé.
A tbc hazai előfordulási mutatói szerint nálunk jelenleg jó a helyzet, biztonságos az ellátás. Egyfajta veszélyforrást a tuberkulózissal erősen fertőzött keleti országokból hazánkba betelepülni vágyók vagy itt munkát vállalók jelenthetnek, miután - személyiségi jogi okok miatt - nemrégiben eltörölték kötelező szűrésüket. A legjelentősebb gondot mégis a hajléktalanság okozza, mivel az érintettek körében sokkal gyakoribb a betegség előfordulása. A Korányi intézetben most átadásra kerülő, a jelenleg elérhető összes korszerű diagnosztikai módszert egyesítő, nagy kapacitású mycobacteriológiai laboratóriumot olyan genetikai vizsgálatokra alkalmas készülékekkel is felszerelték, melyekkel akár egyénenként is követhető a fertőzés útja.
A laboratórium a tüdőgyógyászati fekvőbeteg-intézményekből, illetve a tüdőgondozókból fogadja az ott indokolt esetekben leadott testnedveket (köpet, vizelet) vagy különböző vizsgálatok során levett anyagokat - tájékoztatta lapunkat Kovács Gábor, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgató-helyettese.
A referencialaboratórium státus lényege, hogy rendelkezik mindazokkal a vizsgálati lehetőségekkel, amelyek a szakmai protokollok alapján szükségesek lehetnek egy adott betegség valamennyi felmerülő vizsgálatához. Az esetek nagyobb részében egyszerűbb módszerekkel is igazolható és követhető a betegség. Ha azonban szükség lenne további speciális vizsgálatokra, akkor továbbküldik az anyagot a referencialaboratóriumba. Másik fontos feladata a referencialaboratóriumnak, hogy meghatározott időközönként és meghatározott esetekben másodvizsgálatokkal ellenőrizze a többi laboratórium megbízhatóságát, vagyis egyfajta minőségbiztosítási feladatot is ellásson.
A szakma elengedhetetlennek tartja, hogy újra kötelezővé váljék a migránsok tbc- és AIDS-szűrése - az ezzel kapcsolatos kezdeményezést az emberi jogok országgyűlési biztosa eddig nem támogatta. Az orvosok szerint az eddigiektől eltérő szabályozást kíván a hajléktalan betegek felkutatása és kezelése. Ennek, sok egyéb mellett, magában kellene foglalnia a nem vagy nem megfelelően együttműködő betegek kötelező kezelését. (Ö. Z.)