Többéves gyógyszeres kezelés után sem képesek megszabadulni a szövetekben található sejtek a HIV-fertőzéstől - állítja egy új amerikai kutatás, amely szerint egyetlen jelenleg ismert gyógyszer sem tud végleges hatást elérni a vírussal szemben.
Egy frissen publikált amerikai tanulmány szerint a HIV vírust még a jelenlegi legjobb gyógyszerekkel sem nem lehet teljes egészében kiirtani a megfertőződött szervezetből. A kutatók szerint a beleket körülvevő szövetekben többévnyi gyógyszeres kezelés mellett is képesek megmaradni a kórokozók, ráadásul a vírus - a genetikai állományán végzett vizsgálatok alapján - újrafertőzi a fehérvérsejteket.
Az AIDS vírusa nagyon jól el tud rejtőzni a szervezetben. Az egyik ismert búvóhelye az immunrendszer emlékező T-sejtjeiben van - ezek a sejtek biztosítják a védettséget a korábban megkapott betegséggel szemben. A T-sejtek reagálnak a leggyorsabban az olyan fertőzésekre, amelyekkel már találkozott az immunrendszer. Ráadásul nagyon hosszú életűek, nem csoda, hogy a HIV céljainak elérésére kiválóan alkalmasak.
Az amerikai NIAID (Nemzeti Allergiás és Fertőző Betegségek Intézete) igazgatója és munkatársai nyolc HIV-beteget vizsgáltak, akik éveken át úgynevezett gyógyszerkoktélokat (ART) kaptak, amelyek képesek a fertőzés kordában tartására. A koktélok lecsökkentik a vérplazmában keringő vírusok mennyiségét, olyannyira, hogy azt szinte észlelni sem lehet. A tanulmány azonban rámutatott, hogy a tünetmentes páciensekben is jelen van a vírus a bélszövetekben, és továbbra is fertőzi az immunsejteket a vérben. A kutatásban részt vevő nyolc beteg a kezelésnek köszönhetően jó egészségnek örvendett, de a biopszia a bél szöveteiben mégis kimutatta a HIV jelenlétét. A kutatást vezető Deenan Pillay, a University College London vírusszakértője szerint a HIV már a fertőzés korai szakaszában elterjed a bélszövetekben, így csak az egészen gyors felismerés segíthetne a kiirtásában.
A világon jelenleg több mint 40 millió HIV-fertőzött él, közülük csak 1,2 millió részesül kezelésben. Minden HIV-fertőzöttre, akit kezelésbe vesznek, három-négy újonnan fertőzött beteg jut, tehát a kór jóval gyorsabban terjed, mint ahogy kezelni tudnák. A most publikált eredmény ugyanakkor egyértelművé teszi, hogy nem a kezelésre, hanem a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt: a HIV nemi úton történő átadását kell megakadályozni, annak pedig az egyetlen módja a biztonságos szex.