Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megjelentette legfrissebb jelentését a madárinfluenzás megbetegedésekről.
A világon az elmúlt öt évben 373 megbetegedést regisztráltak, amelyből 236 halállal végződött. Idén Indonéziában, Egyiptomban, Kínában és Vietnámban bukkant fel a gyilkos H5N1 vírus. Indonéziában a legnagyobb a veszélye annak, hogy a madárinfluenza vírus mutálódik, és kialakulhat egy világjárvány.
2008 első három hónapjában Indonéziában volt a legtöbb H5N1 vírus okozta fertőzés, mintegy 12 esetet diagnosztizáltak, ezekből 10 megbetegedés halálossá vált. Indonézia egyébként abszolút vezető helyen áll a madárinfluenzás fertőzések terén, 2003 óta 129 beteget jelentettek, amelyből csupán 24-en gyógyultak meg.
Az országban egyre nő a veszélye annak, hogy kialakulhat egy mutáns influenza vírus, mivel az ország madárállományának közel 20 százaléka fertőzött. Mintegy 1,4 milliárd szárnyast tenyésztenek a szigetvilágban, ennek egyötödében pedig kimutatták a H5N1 vírust. Mivel ekkora mennyisében van jelen a megbetegedés az állatokban, így sokkal veszélyesebb a vírus az emberekre nézve is. Az országok ranglistáján a második helyen Vietnám áll, ahol a 106 H5N1 vírus okozta fertőzést fele-fele arányban tudták kezelni sikeresen. Előfordultak emberi madárinfluenzás megbetegedések idén Kínában és Egyiptomban is. Mint ismeretes, Kelet - Ázsiában a tavasz az influenzás megbetegedések ideje. Aki ebben az időszakban Kínába, Indonéziába, Vietnámba vagy Egyiptomba utazik, annak érdemes influenza elleni vakcinát kérnie háziorvosától, valamint az utazók kerüljék a helyiekkel való közvetlen érintkezést. A WHO már évek óta egy esetleges világjárvány kialakulására figyelmeztet. Amennyiben egy hagyományos módon terjedő influenza vírus találkozik egy emberre is veszélyes H5N1 madárinfluenza vírussal, akkor kialakulhat egy olyan mutáns vírus, amely az emberi influenzához hasonlóan terjed, ugyanakkor olyan veszélyes, mint a madárinfluenza.
A WHO felhívása miatt a legtöbb ország már évek óta készül egy esetleges influenza-világjárványra. Antivirális szerek készletezésével, egészségügyi maszkok és védőoltások felhalmozásával, valamint krízistervek kidolgozásával védekezhetnek egy esetleges katasztrófa ellen. Az antivirális szerek hatékonyságukat és az ellenük kialakuló rezisztenciát tekintve eltérőek lehetnek, így az egyes országoknak és a WHO-nak is folyamatosan tesztelni kell a készítményeket, amelyekkel a pandémiás vakcina kifejlesztéséig kordában tarthatják a járványt.