Megelőző védőoltással "rukkoltak" elő a kutatók. Az AIDS mai világnapját megelőzően olyan oltóanyag kipróbálását jelentették be, amely 90 százalékos biztonsággal óvhat meg a fertőzéstől. A HIV vírus elleni lehetséges vakcina egyéves klinikai kipróbálásának első szakaszát kezdi meg jövőre egy svájci biotechnológiai cég.
Az állatkísérletek biztatóak: a vakcina ugyanis a kísérleti majmok több mint 90 százalékánál előidézte az antitestek termelését a genitáliák és a bél nyálkahártyáiban. A védettség eléréséhez a kutatók szerint hat hónapra elosztva két-három injekció kell. A világ első nagyszabású, embereken végzett HIV-oltás kísérlete egyébként Afrikában már elindult: háromezer nőt és férfit oltanak be az AIDS tünetegyüttest okozó vírus ellen kifejlesztett oltóanyaggal. A világ egyik legnagyobb gyógyszergyárában a HIV vírus ellen kifejlesztett oltóanyagot nemzetközi kutatócsoport Dél-Afrikában teszteli. Az oltóanyag nem tartalmaz valódi HIV vírust, ezért fertőzést sem okoz, van benne viszont három HIV-génmásolat, amely az orvosok reményei szerint beindítja az immunrendszer védekező reakcióját, így a szervezet az oltás hatására az igazi HIV vírust is képes lesz felismerni és ártalmatlanítani. A vakcinát a HIV B variánsa alapján fejlesztették, és a kutatók arra a kérdésre is keresik a választ, hogy védelmet nyújt-e a Dél-Afrikában leggyakoribb C variáns ellen is.
Eközben Magyarországon még egyszerűbb, de hatásos eszközökkel igyekeznek védekezni az esetleges fertőzésekkel szemben. "A tudatlanság veszélyt jelent" az új szlogen az AIDS elleni magyarországi küzdelemben. A szakemberek szerint a megelőzésben az óvszerhasználat népszerűsítése, hozzáférhetőbbé tétele lenne fontos. A fiatalkorúak körében mindenképpen elengedhetetlen felhívni a figyelmet a felelős szexuális életre és a védekezésre, és meg kell tanítani a fiatalokat helyesen használni az óvszert. Főképp annak tudatában, hogy ma már 15-18 év közötti középiskolások 49,5 százaléka él szexuális életet, a fővárosban élők között ez az arány 56 százalék, s az első szexuális aktus idején az átlagos életkor 16,9 év. A fiatalok 90 százaléka első testi kapcsolata során egyáltalán nem védekezik. Az iskolai egészségfejlesztésben ad hoc jelleggel történik a szexuális felvilágosítás, éppen ezért a tárca jövőre 43 millió forintot biztosít kizárólag a prevencióra és az egységes felvilágosításra.
Magyarországon az idén 87 új HIV-fertőzöttet regisztráltak. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint ebből 63 férfi, 6 nő és az 18 ismeretlen. 1985 óta összesen 1453 HIV-fertőzöttről tudnak a szakemberek; 2007-es adat, hogy 15-en lettek AIDS-betegek, és hatan haltak meg a kór miatt az idén.